FinTech Daily: Kdo je v klubu fintech jednorožců?

Kdo je v klubu fintech jednorožců?​ Apple pay a jiné mobilní platby: proč je stále ještě nepoužíváme? Globální investice do FinTech sektoru zažívají boom. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Kdo je v klubu fintech jednorožců?

Jako jednorožce označujeme startup, jehož hodnota převýší jednu miliardu dolarů. Podle CB Insights je takových soukromých společností celkem 144 – na čele se společnostmi Uber, Xiaomi, Airbnb nebo Snapchat.

Jen v sektoru fintech je více jak 15 společností. Z nich se více jak polovina zaměřuje na oblasti plateb a půjček. Za zmínku stojí především britské společnosti Funding Circle a POWA Technologies, americký Stripe, Mozido, Lending Club, švédská Klarna nebo nizozemská společnost Adyen.

Mezi jednorožce již nemůžeme počítat například společnost Square, která vstoupila minulý měsíc na New Yorskou burzu.

Apple pay a jiné mobilní platby: proč je stále ještě nepoužíváme?

V září roku 2014 to s představením Apple Pay vypadalo, že platby budoucnosti jsou tu a že brzy budeme všichni platit mobilními telefony. Jenže tomu tak není. Spolu s nadšením z Apple Pay přišlo také mnoho zklamání – jaké?

Zaprvé se ukázalo, že „nová technologie“ není nic jiného než kombinace starých známých bezkontaktních čipů okořeněných o ověření přes TouchId. Dále Apple nepopsal přesně technickou stránku věci – například bylo dlouho nejasné, jestli jsou čísla platebních karet ukládány přímo v mobilním telefonu nebo ne. Další vrásku na čele Apple Pay způsobil fakt, že služba zatím funguje jen s vybranými bankami a vybranými platebními kartami. A když už má klient „správnou“ banku, dalším problémem je i v Americe najít obchod, kde platby přes Apple Pay přijímají. V České republice Apple Pay navíc stále ještě nebylo ani spuštěno.

Globální investice do FinTech sektoru zažívají boom

Podle nejnovějších výzkumů KPMG a H2 Ventures bude v letošním roce investováno do sektoru Fintech více jak 20 miliard dolarů, což představuje 66% růst.

Jedním z důvodů je podle výzkumů vzestup čínských startupů. V takzvané Fintech 100, což je seznam 50 nejvýznamnějších zaběhlých fintech společností a 50 nových fintech hvězd, se loni umístila jen 1 čínská společnost. V letošním roce jich je již 7.

 

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

 

 

Newsletter