Z ekonomického kalendáře nás odpoledne čekají už jen data ohledně žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se přibližuje hranici 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul do okolí hranice 4,60 EURPLN.

FinTech Daily: Mobil klíčem k růstu afrických ekonomik?

Proč může být Fintech klíčový pro růst afrických ekonomik? U mladých letí bankovnictví, které si mohou obléci. Nové požadavky na mobilní bankovnictví. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Proč může být Fintech klíčový pro růst afrických ekonomik?

Hotovost je zde stále králem a region postrádá kvalitní strukturu bank. Jen jedna třetina lidí má bankovní účet. Ovšem více jak dvě třetiny lidí už má mobilní telefon, což představuje jistou příležitost.

I v subsaharské Africe se objevují nové startupy, které můžeme právem považovat za fintech společnosti. Tyto společnosti se snaží změnit způsob, jakým na lokální finanční sektor nahlíží zákazníci, ale i banky a zahraniční investoři. Přichází například s posíláním peněz přes mobilní aplikaci od jednoho klienta k druhému – to může sice někomu ze západního světa připadat úsměvné, nicméně musíme si uvědomit, že ještě nedávno bylo v mnoha afrických státech běžné posílat si peníze po řidiči autobusu jedoucím v daném směru.

FinTech Africa, která propojuje startupy s investory, pořádá tento týden konferenci v Kapském městě, kde budou prezentovány ty nejvíce inovativní lokální společnosti. Ty se kromě poskytování tradičních produktů vhodných pro místní klientelu, jako jsou půjčky nebo mobilní bankovnictví, soustřeďují i na edukaci klientů a vytváření aplikací pro řízení osobních rozpočtů.

U mladých letí bankovnictví, které si mohou obléci

Generace tzv. mileniánů neboli lidé, kterým je dnes mezi 15-30 lety, má stále více v oblibě technologická zařízení podporující bankovní služby, které mohou současně i nosit. Povědomí o podobných „doplňcích“ zvýšili údajně Apple Watch.

Podle průzkumů by si 46 procent mladých přálo, aby jejich banky nabízeli více nositelných zařízení s digitálním bankovnictvím. Dokonce 52 procent vyjádřilo touhu přes tyto zařízení řídit celé své finance.

Nové požadavky na mobilní bankovnictví

Výzkum společnosti First Data provedený ve Velké Británii zkoumal, co zákazníkům chybí v současných aplikacích mobilního bankovnictví. Podle výsledků každý třetí považuje aplikace mobilního bankovnictví za ne tak dobré, jako je online aplikace, kterou otevře ve svém prohlížeči.

Podle průzkumů v dnešní době využívá mobilní bankovnictví zhruba 42 procent zákazníků. Mezi nejvíce využívanými funkcionalitami mobilních aplikací je kontrola zůstatku na účtu, historie transakcí a transfer peněz.

Co by ale mohli mobilní bankovní aplikace nabízet dále? Podle First Data dnešním aplikacím chybí například možnost online chatu s bankou nebo poskytnutí detailních informacích o provedených transakcích. Mnoho klientů by prý také ocenilo možnost přes mobilní aplikaci zablokovat svou kreditní kartu.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter