Dolarový index umazal část dopoledních ztrát a přehoupl se nad hranici 90,1 bodů. Euro se proti dolaru obchoduje nad 1,2160 EURUSD, což odpovídá korekci posílení po zveřejnění evropských indexů PMI. Měny regionu oslabují. Koruna se posunula do okolí 26,13 za euro.

FinTech Daily: Nejlepší mobilní aplikace v bankovnictví?

 

Bankovnictví přes Whatsapp jako nový trend? Deset nejlepších fintech mobilních aplikací všech dob. FinTech podle čísel. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Bankovnictví přes Whatsapp jako nový trend?

Španělská BBVA a nizozemská ABN AMRO jsou dvě první banky, které umožňují používat Whatsapp jako jejich oficiální komunikační kanál. Vyplývá to z nejnovějšího vydání The Digital Banking Dashboard – čtvrtletní studie, která porovnává individuální bankovní služby více než 200 bank v různých zemích světa.

Zákazníci BBVA mají možnost mluvit s reprezentantem banky od pondělí do pátku od 8 od 20 hodin přes Whatsapp. Mohou získat informace o službách a produktech, nicméně přes tento kanál nesmí být sdělovány žádné rady a doporučení a ani osobní údaje klientů. ABN AMRO nabízí tuto službu dokonce 24/7 a to prozatím po dobu zkušebních 6 měsíců.

Whatsapp jako nový kanál nabízí klientům okamžitou a osobní metodu komunikace s bankovním poradcem. Množství komunikačních kanálů bylo u velkých tradičních bank vždy relativně omezené. Cílem zařazení Whatsappu je především přiblížení se klientům a snaha jim ukázat „lidštější tvář“ banky. Whatssapp v současné době využívá celosvětově více než 900 milionů uživatelů.

Deset nejlepších fintech mobilních aplikací všech dob

Server Mashable nedávno publikoval list 100 nejlepších mobilních aplikací – bez omezení jejich zaměření. Na to reagoval server Bank Innovation a včera zveřejnil seznam 10 nejlepších aplikací z oblasti fintech – které to jsou?

10 nejlepších FinTech aplikací
WeChat — první mobilní sociální síť, která obsahuje možnost provádět platby
Uber — „neviditelné“ platby jsou jednou z věcí, která jej dělá tak skvělým
Yelp — aplikace na hodnocení restaurací hojně zapojuje nabídku kuponů a slev
SnapChat — za zapojení služby SnapCash, díky níž si po propojení Snapchatu s platební kartou si mohou uživatelé vzájemně posílat peníze
1Password — aplikace na ukládání hesel má významné přínosy pro využití ve finanční bezpečnosti
OpenTable — umožňuje platit v restauracích přes aplikaci původně sloužící k rezervování stolu
Redlaser — Aplikace srovnávající ceny zboží od různých prodejců umožňuje i provádět transakce
Mint — průkopník v oblasti rízení osobních financí
Venmo — další průkopník v oblasti peer-to-peer mobilních plateb (dokonce se smajlíky! 🙂 )
EventBrite — aplikace agregující události v okolí uživatelů a i nákup vstupenek

FinTech podle čísel

Kolik a kde se nejvíce investuje do FinTechu? Tento rok se do odvětví investovalo téměř 30 miliard dolarů. Třetina prostředků do plateb, z nichž 10 % do blockchain a bitcoin společností. Čtvrtina do crowdfundingu a sociálních úvěrových podniků. Dále pětina financí připadla na kapitálové trhy a zbytek prostředků do různých oblastí, od analytických údajů až po osobní finanční management.

Geograficky nejvíce proinvestovaných finančních prostředků do ledna 2010 do června 2015 z celkové částky 49,7 mld. dolarů připadá na oblast Spojených států (31,6), konkrétněji Silicon Valley (17,3). Druhé místo obsadila Velká Británie- Londýn, město FinTechu (5,4) a třetí je Evropa jako celek (4,4). Do skupiny investic v řádu miliard dolarů sem patří dále Čína a Indie.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter