FinTech Daily: Nejlepší mobilní aplikace v bankovnictví?

 

Bankovnictví přes Whatsapp jako nový trend? Deset nejlepších fintech mobilních aplikací všech dob. FinTech podle čísel. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Bankovnictví přes Whatsapp jako nový trend?

Španělská BBVA a nizozemská ABN AMRO jsou dvě první banky, které umožňují používat Whatsapp jako jejich oficiální komunikační kanál. Vyplývá to z nejnovějšího vydání The Digital Banking Dashboard – čtvrtletní studie, která porovnává individuální bankovní služby více než 200 bank v různých zemích světa.

Zákazníci BBVA mají možnost mluvit s reprezentantem banky od pondělí do pátku od 8 od 20 hodin přes Whatsapp. Mohou získat informace o službách a produktech, nicméně přes tento kanál nesmí být sdělovány žádné rady a doporučení a ani osobní údaje klientů. ABN AMRO nabízí tuto službu dokonce 24/7 a to prozatím po dobu zkušebních 6 měsíců.

Whatsapp jako nový kanál nabízí klientům okamžitou a osobní metodu komunikace s bankovním poradcem. Množství komunikačních kanálů bylo u velkých tradičních bank vždy relativně omezené. Cílem zařazení Whatsappu je především přiblížení se klientům a snaha jim ukázat „lidštější tvář“ banky. Whatssapp v současné době využívá celosvětově více než 900 milionů uživatelů.

Deset nejlepších fintech mobilních aplikací všech dob

Server Mashable nedávno publikoval list 100 nejlepších mobilních aplikací – bez omezení jejich zaměření. Na to reagoval server Bank Innovation a včera zveřejnil seznam 10 nejlepších aplikací z oblasti fintech – které to jsou?

10 nejlepších FinTech aplikací
WeChat — první mobilní sociální síť, která obsahuje možnost provádět platby
Uber — „neviditelné“ platby jsou jednou z věcí, která jej dělá tak skvělým
Yelp — aplikace na hodnocení restaurací hojně zapojuje nabídku kuponů a slev
SnapChat — za zapojení služby SnapCash, díky níž si po propojení Snapchatu s platební kartou si mohou uživatelé vzájemně posílat peníze
1Password — aplikace na ukládání hesel má významné přínosy pro využití ve finanční bezpečnosti
OpenTable — umožňuje platit v restauracích přes aplikaci původně sloužící k rezervování stolu
Redlaser — Aplikace srovnávající ceny zboží od různých prodejců umožňuje i provádět transakce
Mint — průkopník v oblasti rízení osobních financí
Venmo — další průkopník v oblasti peer-to-peer mobilních plateb (dokonce se smajlíky! 🙂 )
EventBrite — aplikace agregující události v okolí uživatelů a i nákup vstupenek

FinTech podle čísel

Kolik a kde se nejvíce investuje do FinTechu? Tento rok se do odvětví investovalo téměř 30 miliard dolarů. Třetina prostředků do plateb, z nichž 10 % do blockchain a bitcoin společností. Čtvrtina do crowdfundingu a sociálních úvěrových podniků. Dále pětina financí připadla na kapitálové trhy a zbytek prostředků do různých oblastí, od analytických údajů až po osobní finanční management.

Geograficky nejvíce proinvestovaných finančních prostředků do ledna 2010 do června 2015 z celkové částky 49,7 mld. dolarů připadá na oblast Spojených států (31,6), konkrétněji Silicon Valley (17,3). Druhé místo obsadila Velká Británie- Londýn, město FinTechu (5,4) a třetí je Evropa jako celek (4,4). Do skupiny investic v řádu miliard dolarů sem patří dále Čína a Indie.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter