FinTech Daily: Nejžhavější fintech startupy ze severu

Zhodnocení současného vlivu FinTech společností na bankovní sektor​. Nejžhavější fintech startupy ze severu​. Vodafone a TalkTalk pod kyberútoky​​. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Zhodnocení současného vlivu FinTech společností na bankovní sektor

O rostoucím sektoru fintech se mluví stále více a více. Mnoho expertů i laiků se pře o tom, jestli fintech v budoucnu ovlivní bankovnictví anebo je to jen módní výstřelek. Jaká je tedy ale současná situace a jaký dopad má fintech na bankovnictví dnes?

Fintech zatím nenarušuje banky ve všech jejich činnostech. Nicméně například oblast mezinárodních plateb je jednou z těch, ve kterých se zem pod tradičními bankami silně otřásá. Nové fintech společnosti v tomto směru nabízejí díky technologiím natolik revoluční řešení, že ve velkém kradou bankám zákazníky. Některé banky již zvažují možnost spolupráce s fintech společnostmi v této oblasti, nicméně většina ostatních na takové partnerství zatím vůbec není připravena.

Příkladem velké banky, která již mění své aktivity v návaznosti na současný fintech boom, je Commonwealth Bank of Australia. Ta věnuje velkou pozornost inovování svých produků – především aplikaci mobilního bankovnictví. Organizuje také „hackathony“ –  prostředí, kde mohou vznikat nové nápady a mohou být rychle rozvinuty a protlačeny na trh, podobně tomu, jak to dělají malé začínající startupy.

Současnou situaci také velice výstižně shrnul Ian Stewart, CEO BNY Mellon Treasury Services, který řekl: „Éra finteh je před námi a banky by tuto skutečnost neměli pouze brát v potaz. Naopak by měli mít jasnou strategii, jak se měnícímu se prostředí přizpůsobí a jak z něj budou sami profitovat.“

Nejžhavější fintech startupy ze severu

Hlavní centrum fintech scény v Evropě je rozhodně Londýn, kde bylo během posledních pěti let investováno více jak 5,4 miliard dolarů. V celé zbylé Evropě se částka vyšplhala za stejné období jen k 4,4 miliardám. Rozkvétající fintech scéna je ovšem i v severských zemích. I v této oblasti již najdeme takzvané fintech jednorožce – tedy startupy s valuací nad 1 miliardu dolarů. Podívejme se na ty nejzajímavější:

Nejzářivější fintech hvězdou severu je švédský společnost Klarna, která zajišťuje platby v internetových obchodech a jejíž současná valuace dosahuje 2,25 miliard dolarů. Klarna nabízí všem obchodníkům přidat si na svůj e-shop tlačíku umožňující platbu za zboží jedním kliknutím – takový ekvivalent tlačítka „buy with one click“, které najdeme na Amazonu. Zákazník pak jen vyplní email a poštovní směrovací číslo a zboží je nakoupeno. Bližší informace si až následně vyžádá sama společnost Klarna emailem.

Druhou významnou společností je švédský iZettle, jehož hodnota je oceněna na 500 milionů dolarů. iZettle produkuje čtečky platebních karet pro malé podnikatele a nově také poskytuje půjčky – na základě dat, které z čteček získá je schopný predikovat budoucí výnosy a tomu půjčku přizpůsobit.

Za zmínku stojí určitě ještě švédská společnost BehavioSec, která ve věnuje biometrické bezpečnosti. BehavioSec je schopná říci bance, kdo jste, jen v závislosti na tom, jakým stylem píšete, jak pohybujete myší nebo jak se dotýkáte displeje telefonu.

Zajímavým startupem je také finská Holvi, která nabízí vedení business účtů se zabudovaným účetním systémem pro malé podnikatele, nebo dánská Coinify umožňující společnostem přijímat kryptoměny.

Vodafone a TalkTalk pod kyberútoky

Poté co byl před dvěma týdny britský operátor TalkTalk napaden hackery, přichází další zpráva o kyberútoku. Tentokrát byl cílem útoků Vodafone. Společnost potvrdila, že zaznamenala neautorizovaný přístup k účtům svých zákazníků. V porovnání s útokem na TalkTalk, kde došlo ke krádeži údajů o celkem 1,2 milionech klientů, byl útok na Vodafone v mnohem menších rozměrech.

Celkem 1827 klientům Vodafone byly odcizeny citlivé údaje, mezi nimiž jsou jména, telefonní čísla, ale i poslední čtyřčíslí bankovních účtů. Vodafone zmínil, že sice nebyly odcizeny žádné čísla kreditních karet zákazníků, ale i tak mohou být klienti v ohrožení, že se stanou například cílem phishingu.

 

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter