FinTech Daily: O jednom z nejnadějnějších odvětví roku 2015

FinTech – jedno z nejvíce nadějných odvětví v roce 2015. Fintech a startupy versus plnohodnotné bankovnictví. TransferWise přetáhla finančního ředitele Googlu. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

FinTech – jedno z nejvíce nadějných odvětví v roce 2015

Ještě před pár lety bylo bankovnictví vnímáno jako vysoce odborné, silně regulované odvětví, ve kterém vládnou obří neohrozitelné banky. S vlnou FinTech se tato představa od základů mění. Do odvětví vstupují tisíce nových společností a nabízejí klientům alternativní bankovní produkty a služby – takové, které už brzy nejspíše vůbec nebudou alternativní.

Goldman Sachs odhaduje, že letos by fintech startupy mohly celosvětově „ukrást“ zaběhnutým finančním institucím na výnosech až 4,7 bilionu dolarů a až 470 miliard dolarů ročního zisku.

To, co žene fintech odvětví kupředu, je vznik mnoha úzce specializovaných startupů, které ve své oblasti zcela válcují tradiční banky. V duchu „podnikatelé pro podnikatele“ tak postupně dochází k přestavbě celého finančního sektoru.

Fintech a startupy versus plnohodnotné bankovnictví

Rozdíl mezi fintech startupy a zaběhlými bankami je v rozsahu nabízených služeb. Většina z nich (s výjimkou například německé Fidor Bank, nebo britské Mondo) nejsou tzv. „full-stack“ starupy – tedy ty, které mají vlastní nástroje vývoje, designu, „výroby“ i distribuce svého produktu. Příkladem takového full-stack startupu je třeba Uber, který kompletně transformoval strukturu celého svého odvětví. Otázkou je, jestli existuje podobná příležitost i v bankovnictví.

Fintech startupy mnohdy jen využívají moderní technologie, aby zlepšily uživatelský komfort existujících produktů – tedy nevytvářejí komplexní alternativu k existující infrastruktuře. Možná cesta mnoha fintech startupů tak je poskytovat své technologicky pokročilejší platformy velkým hráčům přes API. Pokud totiž klient bude v budoucnu dále chtít od svého poskytovatele bankovních služeb komplexní balík nástrojů, bude pro mnoho startupů, které to nejsou schopné nabídnout, právě vývoj API konkurenční výhodou.

TransferWise přetáhla finančního ředitele Googlu

TransferWise potvrdila, že Matt Briers, který pracoval 3 roky v Googlu, začal pracovat v londýnské pobočce TransferWise. Briers předtím pracoval pro Lloyds, Capital One a Bain & Company.

 

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

 

Archiv:

FinTech Daily 11. 9. 2015: Android Pay a iPhone jako nová příležitost​

FinTech Daily 10. 9. 2015: iPhone na splátky, o Apple Pay ani slovo

FinTech Daily 9. 9. 2015:  Proč banky, jak je známe dnes, jednou vymizí?​

FinTech Daily 8. 9. 2015: Spustí rozvoj bankovnictví v Číně revoluci?​

FinTech Daily 7. 9. 2015: 4 trendy FinTech startupů

FinTech Daily 4. 9. 2015: FinTech na zakázku klientovi je na cestě

FinTech Daily 3. 9. 2015: Crowdcube dosáhla milníku stovky milionů liber

FinTech Daily 2. 9. 2015: PayPal spouští PayPal.me pro platby mezi přáteli

FinTech Daily 1. 9. 2015: Pět hrozeb pro FinTech startupy

Newsletter