FinTech Daily: Pět hrozeb pro FinTech startupy

Pět hrozeb pro Fintech start-upy. V Británii byl navýšen limit bezkontaktních plateb na 30 liber. Interpol vytvořil digitální měnu, aby bojoval s kriminalitou kolem bitcoinu. Google se vrhl na trh domácích služeb. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Pět hrozeb pro Fintech startupy  

  1. Legislativní zátěž při zakládání fintech startupů se stává natolik náročnou, že se mění v bariéry vstupu do celého odvětví.
  2. Fintech odvětví postrádá globální standardy, proto pokud začínající banka chce expandovat celosvětově, musí se v každé zemi přizpůsobovat tamním regulacím, které mohou být i velmi odlišné.
  3. Regulace zasahující oblast Fintech jsou zastaralé a neodpovídají tempu pokroku, které v tomto odvětví panuje.
  4. Vlády používají měny jako zákonný prostředek kontroly, čímž si vytváří „monopol“ na poli měn a tím znesnadňují nástup měn digitálních.
  5. Nové technologie celkově zpochybňují nezbytnost tradičních regulačních systémů. Ukazuje se, že například u kryptoměn může být automatizovaná seberegulace mnohem účinnější než vládní.

V Británii byl navýšen limit bezkontaktních plateb na 30 liber

Bezkontaktní platby zažívají v Británii boom – jen za první polovinu letošního roku bylo bezkontaktně utraceno přes 2,5 miliardy liber. Za celý rok 2014 se přitom jednalo jen o 2,3 miliardy.Po navýšení limitu z 20 na 30 £ se nárůst očekává ještě rapidnější. Celkově je v Británii v oběhu kolem 69 milionů bezkontaktních platebních karet.

Interpol vytvořil digitální měnu, aby bojoval s bitcoin kriminalitou

Mezinárodní anti-kyberkriminální centrum Interpolu v Singapuru vytvořilo svou vlastní kryptoměnu ve snaze bojovat s kriminalitou týkající se virtuálních měn.Vytvořená kryptoměna bude použita v simulační hře, která má pomoci zaměstnancům interpolu co nejvíce pochopit a proniknout do problematiky podvodů ve světě virtuálních měn.

Google se vrhl na trh domácích služeb

Google začal spolupracovat s instalatéry, elektrikáři a údržbáři, jejichž služby nabízí klientům, kteří hledají podobné služby přes Google vyhledávač.Pokud člověk nyní hledá například výraz „ucpaný záchod“, dostane kromě rady, jak problém opravit, také nabídnuté služby firem, které se o vše umí postarat.Google ovšem ve vyhledávání upřednostňuje své partnery, před konkurencí, kterou nabízí například Yelp nebo Amazon. Těm tak pravděpodobně klesne tržní podíl.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Archiv:

FinTech Daily 31. 8. 2015: Nabízet mobilní bankovnictví nestačí

FinTech Daily 28. 8. 2015: FinTech v Londýně se rozrůstá

FinTech Daily 27. 8. 2015: Londýnský FinTech boom

Newsletter