Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

FinTech změní život více než bankomaty, PayPal a bitcoin dohromady

Vstoupili jsme do nejvíce zprofanované éry změn finančních služeb od roku 1970, kdy jsme se poprvé seznámili s podílovými fondy, makléři a bankomaty. Žádná firma není imunní vůči nadcházejícím změnám a každá společnost musí mít strategii, jak využít silných výhod nových finančních technologií.

Bitva je již v plném proudu a postupně vytváří překvapivé vítěze a ochromené poražené mezi nejsilnějšími jmény ve světě financí. Největší konflikty a partnerství jsou bojovány či uzavírány v prostředí startupů, které kompletně předělávají desítky let staré praktiky, tradičních hráčů, jenž se zuřivě snaží přizpůsobit svými vlastními inovacemi, a totálními disrupcemi zavedených technologií a procesů:

  • Tradiční maloobchodní banky vs. online banky: Tradiční retailové banky poskytují cenné služby, ale pouze online banky mohou nabídnout ty samé služby s vyššími úrokovými sazbami a nižšími poplatky.
  • Tradiční věřitelé vs. trh peer-to-peer půjček: Trh p2p půjček roste mnohem rychleji než tradiční úvěrové instituce. Pouze čas ukáže, zda strategie tradičních bank vytváření vlastních malých úvěrových sítí bude úspěšná.
  • Tradiční asset manažeři vs. roborádci: Roboporadci nabízejí nižší poplatky, nižší minima a pevné výnosy pro investory. Ale mnohem větší tradiční asset manažeři vytvářejí své vlastní roboprodukty a zároveň poskytují druh služeb, za který jsou klienti ochotně slušně platit.

Jak můžeme vidět, toto velmi proměnlivé prostředí vytváří vítěze a poražené před našima očima a rovněž vytváří potenciál pro nové úspory nákladů či růstové příležitosti jak pro nás, tak pro firmy.

Níže je k dispozici seznam odvětví, které již postihly či teprve v nejbližší době postihnou velké fintech změny. Společnosti, jež se uplatní v těchto odvětvích, se mohou stát příštími giganty jako Visa, PayPal nebo Charles Schwab, jelikož mají potenciál transformovat důležité oblasti z odvětví finančních služeb, jako jsou:

  • Maloobchodní bankovnictví
  • Půjčování a financování
  • Platby a převody
  • Asset management
  • Trhy a burzy
  • Pojištění
  • Blockchain Transakce

Pokud pracujete v některém z těchto odvětví, je důležité, abyste pochopili, jak FinTech revoluce změní vaše podnikání a možná i Vaši kariéru. A pokud jste zaměstnán v kterékoli části digitální ekonomiky, budete chtít vědět, jak můžete využít těchto nových technologií, aby se váš zaměstnavatel stal efektivnějším, flexibilnějším a ziskovějším.

Finanční technologie jsou jednoduše pohromou pro současné finanční služby, jež se postupně mění v závislosti na evoluci FinTech. Hlavní konflikt tak probíhá mezi starými a novými společnostmi, které se snaží prosadit v tomto odvětví, a tak ty staré se snaží držet svůj těžkopádný krok s těmi novými. Obě strany přitom čelí vážným překážkám. Staré společnosti silně investují do inovací, ale vzhledem k jejich mohutnosti jsou relativní výsledky poměrně malé. Mezitím startupy se snaží přijít se stále novějšími produkty a službami, přičemž se musejí vyrovnat s velmi omezeným rozpočtem.

Blockchain pak přestavuje divokou kartu, která by mohla kompletně předělat sektor finančních služeb. Velké banky i startupy po celém světě zkoumají tuto technologii, která skladuje a zaznamenává bitcoin transakce. Tato technologie by mohla snížit náklady v mnoha finančních aktivitách téměř k nule a mohla by zcela odepsat řadu tradičních bankovních činností.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter