FinTech změní život více než bankomaty, PayPal a bitcoin dohromady

Vstoupili jsme do nejvíce zprofanované éry změn finančních služeb od roku 1970, kdy jsme se poprvé seznámili s podílovými fondy, makléři a bankomaty. Žádná firma není imunní vůči nadcházejícím změnám a každá společnost musí mít strategii, jak využít silných výhod nových finančních technologií.

Bitva je již v plném proudu a postupně vytváří překvapivé vítěze a ochromené poražené mezi nejsilnějšími jmény ve světě financí. Největší konflikty a partnerství jsou bojovány či uzavírány v prostředí startupů, které kompletně předělávají desítky let staré praktiky, tradičních hráčů, jenž se zuřivě snaží přizpůsobit svými vlastními inovacemi, a totálními disrupcemi zavedených technologií a procesů:

  • Tradiční maloobchodní banky vs. online banky: Tradiční retailové banky poskytují cenné služby, ale pouze online banky mohou nabídnout ty samé služby s vyššími úrokovými sazbami a nižšími poplatky.
  • Tradiční věřitelé vs. trh peer-to-peer půjček: Trh p2p půjček roste mnohem rychleji než tradiční úvěrové instituce. Pouze čas ukáže, zda strategie tradičních bank vytváření vlastních malých úvěrových sítí bude úspěšná.
  • Tradiční asset manažeři vs. roborádci: Roboporadci nabízejí nižší poplatky, nižší minima a pevné výnosy pro investory. Ale mnohem větší tradiční asset manažeři vytvářejí své vlastní roboprodukty a zároveň poskytují druh služeb, za který jsou klienti ochotně slušně platit.

Jak můžeme vidět, toto velmi proměnlivé prostředí vytváří vítěze a poražené před našima očima a rovněž vytváří potenciál pro nové úspory nákladů či růstové příležitosti jak pro nás, tak pro firmy.

Níže je k dispozici seznam odvětví, které již postihly či teprve v nejbližší době postihnou velké fintech změny. Společnosti, jež se uplatní v těchto odvětvích, se mohou stát příštími giganty jako Visa, PayPal nebo Charles Schwab, jelikož mají potenciál transformovat důležité oblasti z odvětví finančních služeb, jako jsou:

  • Maloobchodní bankovnictví
  • Půjčování a financování
  • Platby a převody
  • Asset management
  • Trhy a burzy
  • Pojištění
  • Blockchain Transakce

Pokud pracujete v některém z těchto odvětví, je důležité, abyste pochopili, jak FinTech revoluce změní vaše podnikání a možná i Vaši kariéru. A pokud jste zaměstnán v kterékoli části digitální ekonomiky, budete chtít vědět, jak můžete využít těchto nových technologií, aby se váš zaměstnavatel stal efektivnějším, flexibilnějším a ziskovějším.

Finanční technologie jsou jednoduše pohromou pro současné finanční služby, jež se postupně mění v závislosti na evoluci FinTech. Hlavní konflikt tak probíhá mezi starými a novými společnostmi, které se snaží prosadit v tomto odvětví, a tak ty staré se snaží držet svůj těžkopádný krok s těmi novými. Obě strany přitom čelí vážným překážkám. Staré společnosti silně investují do inovací, ale vzhledem k jejich mohutnosti jsou relativní výsledky poměrně malé. Mezitím startupy se snaží přijít se stále novějšími produkty a službami, přičemž se musejí vyrovnat s velmi omezeným rozpočtem.

Blockchain pak přestavuje divokou kartu, která by mohla kompletně předělat sektor finančních služeb. Velké banky i startupy po celém světě zkoumají tuto technologii, která skladuje a zaznamenává bitcoin transakce. Tato technologie by mohla snížit náklady v mnoha finančních aktivitách téměř k nule a mohla by zcela odepsat řadu tradičních bankovních činností.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter