Fisher: Kvantitativní uvolňování Fedu by mělo skončit v říjnu

Richard Fischer, prezident Federální rezervní banky v Dallasu, podporuje říjnové ukončení dluhopisových nákupů centrální bankou s konečným snížením ve výši 15 miliard dolarů. Fed snižuje objem svých nákupů o 10 miliard dolarů po každém svém zasedání. V případě pokračování tohoto snižování by na konci října zbývala bilance ve výši 15 miliard dolarů, což dává za vznik debatě, zda by bylo lepší ukončit kvantitativní uvolňování už v říjnu, nebo počkat až na prosincové zasedání.   

V projevu na zasedání komunitních bankéřů v New Orleans Fisher jako vytrvalý kritik programu kvantitativní uvolňování mimo jiné prohlásil, že centrální banka nemůže urychlit tempo snižování programu, protože trhy se staly “závislé na uspokojování svých potřeb a Fed jim k tomu horentně napomáhá”.

V projevu se Fisher také zmínil o takzvaných “dot charts”, což jsou analytické nástroje využívané právě členy americké centrální banky. Podle něj nejsou prognózy těchto vysoce postavených činitelů díky těmto nástrojům o nic víc akurátní než pouhopouhý odhad. Je projev Fishera dalším střípkem mozaiky nasvědčujícím, že se dočkáme konce QE již v říjnu?

Newsletter