Fitch: Propad španělských realit je u konce

Španělské nedokončené realitní projekty a nespočet domů i měst „duchů“ by mohly konečně zase začít žít. Ratingová agentura Fitch Ratings tvrdí, že padající ceny realit v zemi konečně nacházejí půdu pod nohama.

Španělsko má před sebou ještě dlouhou cestu a to především díky vysoké úrovni nezaměstnanosti a celkovému převisu nabídky na trhu s realitami, uvádí Fitch. Podle španělského statistického úřadu stále zůstává okolo 768 tisíc postavených domů z let 2002 a 2011 prázdných a čekajících na své majitele. 

Krátce po propuknutí globální finanční krize splaskla španělská spekulativní bublina na trhu s realitami. V zemi byly během let 2004 až 2008 vybudovány tisíce nových domů a trh přesto zažil růst o 44 %. Po roce 2008 ale následovalo kruté vystřízlivění ve formě výrazného pádu cen, jež dovedly významné banky ze země téměř na hranu krachu vzhledem k vysokému počtu nesplácených hypoték.

„Stabilizace cen nemovitostí a hypotečního trhu odráží španělské makroekonomické oživení a větší ochotu tamních bank půjčovat,“ uvedla agentura Fitch ve své analýze.

Španělská ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí roku o 0,6 procenta, což je ve srovnání se stagnujícím výsledkem eurozóny jako celku vcelku dobré číslo. Německo v druhém kvartálu dokonce pokleslo o 0,2 procenta a francouzská ekonomika stagnovala.

Možné oživení na španělském trhu cítí i hedgeové fondy v čele s Georgem Sorosem či Johnem Paulsonem, kteří již na začátku roku prostřednictvím nemovitostních investičních fondů do španělských realit zainvestovaly. Na španělské oživení si nedávno vsadil i zakladatel Microsoftu Bill Gates a to nákupem 6% podílu ve španělské stavební společnosti FCC za 133,5 milionu dolarů.

Newsletter