Fitch vzala Rakousku nejvyšší rating. Kritizuje záchrany bank

Ratingová agentura Fitch Ratings svlékla Rakousko ze zlatých šatů „AAA“ ratingu. Stalo se tak tři roky poté, co podobný krok udělala Standard & Poor’s. Důvod je stejný: ratingové agentury míří zejména na záchrany menších rakouských bank, které jsou vleklé a zvyšují zadlužení země.

Fitch, která nově hodnotí Rakousko známkou „AA+“, pro letošek očekává dluh vůči rakouskému HDP na úrovni 89 procent, ještě rok a půl zpět předpovídala 75 %. Důvodem jsou právě náklady na záchrany bank. Heta Asset Resolution jako „špatná banka“ znárodněné rakouské banky Hypo Alpe Adria, už loni zvýšila rakouské zadlužení o 6 % k HDP, letos Fitch očekává vzestup celkově o 11 %.

Podporou pro Rakousko jsou dle ratingové agentury náklady, za které si je země schopna půjčovat. Výnos na 10letém vládním dluhopisu dosahuje výnosu pouze 0,433 procenta (k pátku), o týden zpět dosáhl dokonce pouze 0,375 procenta. Rozdíl vůči německým bundům se pohybuje kolem 10 bazických bodů.

Fitch neočekává u rakouského ratingu další zhoršení, výhled je stabilní. Také od Standard & Poor’s disponuje Rakousko ve spojení s ratingem „AA+“ stabilním výhledem. Moody’s Rakousku ponechala nejvyšší hodnocení „AAA“ a před rokem mu navrátila stabilní výhled na jeho udržení.

Newsletter