Platforma Fundlift představuje novou investiční příležitost - firmu PROMA real a.s. Více informací ZDE. Dolar rozšiřuje ztráty v dolarovém indexu i proti euru. Měny regionu v zisku, jediná koruna mírně slabší nad 25,85 za euro.

Fortuna: Sobotka bude spokojen, ČSSD obhájí sedm hejtmanů

Po sečtení hlasů z letošních krajských voleb budou spokojeny především vládní strany a s nimi opoziční KSČM. Výrazný úspěch pravicových stran nelze očekávat. Strany, které se pouze vymezují proti migrantům či islámu, se do většiny krajských zastupitelstev vůbec nedostanou, shodují se bookmakeři Fortuny i většina sázejících.

Béčková sestava

Zatímco senátní volby přilákaly řadu výrazných tváří, nabídka lídrů pro krajské volby je poměrně chudá – jeden miliardář, třináct poslanců a senátorů, jeden rektor, dvě náměstkyně z ministerstev, nově několik policistů a vojáků, a jako vždy záplava starostů obcí či krajských zastupitelů. V řadě krajů tudíž osobnosti nebudou mít velký vliv na výsledek.

Devět ze třinácti hejtmanů obhajuje svou funkci

Michal Hašek má reálnou šanci být prvním hejtmanem v historii, který svou funkci dvakrát obhájí. „Stopku mu vystaví spíš protihaškovská koalice v novém krajském zastupitelstvu než voliči,“ glosuje Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny. Právě situace v Jihomoravském kraji přitahuje zatím největší pozornost sázejících.

Ke koloritu voleb pak už tradičně patří četná trestní oznámení. Policie aktuálně vyšetřuje (nejméně) tři hejtmany. „Voliči už jsou imunní, víc než korupce politiků je zajímá stav vozovky, po které denně cestují, nebo dostupnost zdravotní péče,“ říká Michal Hanák.

Jak to dopadne

„Posty hejtmanů si rozdělí tři až čtyři strany. Jasným favoritem voleb je ČSSD. Očekáváme, že získá sedm hejtmanů, vítězství ve čtyřech krajích považujeme za prakticky jisté. Hlavním protivníkem sociální demokracie bude ANO, které má dobrou šanci na vítězství je 3-4 krajích. Komunisté pravděpodobně obhájí svoji baštu v Ústeckém kraji a mohou ji ještě rozšířit na Karlovarsko. Patrně nejvýraznější kandidát Lidovců, Jiří Čunek, může v případě skvělého výsledku usilovat o post hejtmana Zlínského kraje,“ shrnuje Michal Hanák.

Sociální demokraté obsadí první či druhé místo v 11 krajích, nejhorší vyhlídky mají na Liberecku (kurz 6:1 na volební vítězství v tomto kraji).

ANO bude na prvním či druhém místě v devíti krajích. Největší šance na zisk hejtmana se rýsuje ve středních Čechách, na Liberecku a ve Zlínském kraji, tedy obvykle v krajích, kde je ČSSD oslabená či nevýrazná. Slabou pozici má naopak na jižní Moravě (6:1).

Komunisté budou podle názoru sázejících nejhůře třetí v devíti krajích, není tedy divu, že se ANO koalicím s nimi nebrání. O reálných šancích na dvě hejtmanství na severozápadě Čech už byla řeč.

Lidovci budou tradičně silní na jižní Moravě, na Zlínsku, na Vysočině a v rámci širších koalic mají šanci na dobrý výsledek také ve východních Čechách, na Plzeňsku a Olomoucku.

Starostové mohou počítat s dobrým výsledkem na Liberecku a také ve středních Čechách.

Pokud jde o pravicové strany, ODS bude nejsilnější z nich ve většině krajů. S dobrým výsledkem může počítat ve středních Čechách, v Plzeňském a Královéhradeckém kraji, tradičních baštách pravice. Pouze ve Zlínském kraji jí hlasy sebere kandidátka Svobodných a Soukromníků, kterou vede osobně miliardář Ivo Valenta. Podobně jako hejtman Hašek v jihomoravském kraji, i Valenta přitahuje výraznou pozornost sázkařů.

Černého Petra tak podle aktuálních trendů drží TOP09. Sázející i bookmakeři jsou toho názoru, že se strana neprobije mezi pět nejsilnějších stran v žádném kraji. Katastrofě se bude snažit zabránit především Leoš Heger ve východních Čechách a Jitka Chalánková na Olomoucku.

 

Newsletter