Euro zahajuje týden ve ztrátě proti dolaru. Pár krátce otestoval hranici 1,1700 EURUSD, poté část dolarových zisků odevzdal. Z měn regionu je ve ztrátě pouze forint. Koruna se posunula pod úroveň 25,40 za euro.

Francie posiluje svou pozici v boji s investory do strategických sektorů, brání Alstom

Francouzský premiér Manuel Valls podepsal dekret, který posiluje možnosti státu, jak blokovat převzetí firem ze strategických sektorů jako jsou energie, voda, doprava, telekomunikace a zdravotnictví, zahraničními investory. Jakoukoliv akvizici, kterou vláda označí za „strategickou“, musí nyní schválit i ministr hospodářství.

Nový dekret je zřejmě reakcí na chystanou nabídku na převzetí energetických aktiv francouzského Alstomu ze strany americké General Electric. Hodnota transakce se odhaduje na 16,9 mld. USD. Ministr hospodářství Arnaud Montebourg dříve otevřeně kritizoval možnost spojení Alstom-GE, naopak podporuje možnost spíše evropské spolupráce Alstomu s německým Siemensem.

Společnost Alstom, která mimo jiné vybudovala rychlovlaky TGV, je symbolem francouzského strojírenství. Před dekádou ohrožený Alstom získal od vlády záchranný finanční balík. Podle zdroje Reuters není nový vládní dekret v rozporu s evropským ani americkým právem, v USA může například některé strategické transakce blokovat prezident.

Akcie Alstom na burze v Paříži dnes oslabují o 1,3 % na 28,9 EUR. Akcie General Electric včera na newyorské burze uzavřely na ceně 26,76 USD (-0,59 %) a dnes v neoficiálním pre-open trhu obchodují s mírným 0,07% ziskem. Siemens na Xetře oslabuje o 0,7 % na 97,8 EUR.

Newsletter