Francie zostří boj proti IS v Sýrii – sledujeme ONLINE

Strůjcem pátečních teroristických útoků v Paříži byl údajně Belgičan marockého původu Abdelhamid Abaaoud. S odvoláním na nejmenované francouzské představitele o tom informují francouzská média. Abaaouda, který je podle agentury Reuters nyní v Sýrii, poslal v červenci v nepřítomnosti belgický soud na 20 let do vězení za verbování muslimských radikálů pro boj v Sýrii. 

Hnutí Islámský stát dnes v novém videu varuje země účastnící se leteckých úderů v Sýrii před teroristickými útoky, jaké se v pátek staly v Paříži. Radikálové rovněž vyhrožují atentáty ve Spojených státech, konkrétně ve Washingtonu, napsala agentura Reuters. Autenticitu nahrávky, na níž hovoří jeden muž, ale nebylo podle Reuters možné ověřit. 

Francie zintenzivní letecké údery proti radikální organizaci Islámský stát v Sýrii, uvedl v proslovu k poslancům obou komor francouzského parlamentu prezident François Hollande. Paříž podle něj rovněž požádá Radu bezpečnosti Organizace spojených národů, aby přijala rezoluci namířenou proti radikálům z Islámského státu. 

Dění po útocích v Paříži i dnes sledujeme v ONLINE reportáži.

Vše k tématu: Útoky v Paříži

největší teroristický útok od druhé světové války

 

21:30 Skupina 20 největších světových ekonomik sdružených pod zkratkou G20 se dnes na závěr svého summitu v Turecku dohodly na potřebě přijetí dodatečných opatření proti mezinárodnímu terorismu. Patří mezi ně zastavení přílivu financí směřujících na podporu mezinárodního terorismu, posílení kontrol na hranicích i letecké bezpečnosti a sdílení zpravodajských informací. Představitelé zemí G20 se také shodli, že terorismus nesmí být spojován s žádným náboženstvím, národností, etnickou skupinou nebo dáván do souvislosti s migrační krizí.

Země skupiny G20 zároveň daly najevo, že v situaci pokračujícího nevyváženého vývoje světové ekonomiky jsou odhodlány podpořit hospodářský růst. Definitivně přijaly plán boje proti daňovým únikům ze strany nadnárodních firem a budou prý „pečlivě kalibrovat“ a „jasně sdělovat“ rozhodnutí v měnové politice.

Dvoudenní summit zastínily atentáty v Paříži, ke kterým se přihlásilo hnutí Islámský stát (IS). Žádný výrazný posun ohledně postupu vůči syrskému režimu a IS v Sýrii ale během jednání G20 nenastal. Nikdo se neangažoval v otázce pozemní operace proti IS a americký prezident Barack Obama odmítl možnost americké intervence, která by podle něj „byla chybou“.

Americké tajné služby podle Obamy věděly o tom, že teroristé z IS jsou schopni udeřit v některé západní zemi, o pátečních útocích v Paříži však neměly žádné informace.

Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že Rusko je připraveno podpořit leteckými údery syrskou opozici v jejím boji proti Islámskému státu. Moskvu, která s opozicí na bojišti již údajně navázala styky, přitom Západ obviňuje, že ruské nálety nemíří na pozice IS, ale že jsou vedeny právě na bašty opozice s cílem podpořit režim prezidenta Bašára Asada. Kanada naopak potvrdila, že neustoupí od svého rozhodnutí stáhnout své stíhačky z bojových misí proti IS.

Na diplomatické frontě ohledně mezinárodního přístupu k Sýrii vidí pozitivní vývoj Obama i britský premiér David Cameron. Obama se během neformálního setkání s Putinem na okraj summitu G20 v Turecku shodl na nutnosti politické změny v Sýrii, kterou povedou sami Syřané. Názorová propast mezi Západem a Ruskem ohledně Asadovy budoucnosti je podle Camerona nyní o něco menší. Západ usiluje o Asadův odchod z čela Sýrie.

20:00  Americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej chytrých bomb Saúdské Arábii za 1,29 miliardy dolarů. Sdělili to dnes podle agentury Reuters nejmenovaní američtí činitelé.

Saúdská Arábie bojuje proti povstalcům v Jemenu a v rámci letecké koalice se účastní úderů proti Islámskému státu v Sýrii. Chytré bomby od amerických výrobců Boeing a Raytheon by jí prý měly pomoci doplnit zásoby vojenského vybavení. Podle zdrojů agentury Bloomberg chystaný kontrakt čítá až 13.000 chytrých bomb a náhradních dílů.

Američtí zákonodárci mají nyní 30 dní na to, aby prodej zastavili. Takový krok by byl ale zcela mimořádný, neboť dohody se pečlivě prověřují, než oficiálně vejdou ve známost, napsal Reuters.

Součástí zamýšleného prodeje jsou kromě tisícovek chytrých bomb Paveway II a BLU-117 také soupravy Joint Direct Attack Munition, které prostřednictvím polohovacího systému GPS umožňují přeměnit starší bomby v přesně naváděné zbraně.

19:13 Americké státy Texas, Arkansas, Indiana, Louisiana, Alabama a Michigan odmítají  přijímat syrské uprchlíky.

19:10 Putin chce podpořit syrskou opozici v boji proti islamistům. Na summitu G20 Putin potvrdil, že podpora přijde v podobě leteckých úderů.

17:49 Hollande: Francie zintenzivní boj proti Islámskému státu v Sýrii

15:59 Jedna z osob, která je spojována s útoky v Paříži, podle premiéra Bohuslava Sobotky v minulosti projížděla dvakrát přes Česko. Stalo se tak před pěti a sedmi lety. Informaci o tom české bezpečnostní orgány předaly francouzské straně. Sobotka to řekl po dnešním jednání se zástupci bezpečnostních složek.

Premiér dále uvedl, že bezpečnostní opatření v Česku přijatá po útocích v Paříži zůstávají na stejném stupni. Rozšířen ale bude po dohodě se Slovenskem monitoring česko-slovenské hranice. Policie a tajné služby již v noci na sobotu po útocích, které si v Paříži vyžádaly 129 obětí, přijala zvýšená bezpečnostní opatření. Týkají se například ostrahy některých budov nebo letiště.

14:33 Hnutí Anonymous ohlásilo kyberútoky proti Islámskému státu

14:25 Hnutí Islámský stát (IS) dnes v novém videu varuje země účastnící se leteckých úderů v Sýrii před teroristickými útoky, jaké se v pátek staly v Paříži. Radikálové rovněž vyhrožují atentáty ve Spojených státech, konkrétně ve Washingtonu, napsala agentura Reuters. Autenticitu nahrávky, na níž hovoří jeden muž, ale nebylo podle Reuters možné ověřit.

Osud Francie podle mluvčího Islámského státu stihne ty státy, které se podílejí na „křižácké kampani“ v Sýrii. „A pak, přísaháme, zaútočíme na Ameriku a její srdce Washington,“ uvádí muž na videu.

Islámský stát se již přihlásil k páteční sérii útoků v Paříži, při níž zahynulo nejméně 129 lidí. Podle francouzské vlády byly atentáty naplánovány v Sýrii. Francie už zintenzivnila letecké údery proti pozicím IS v této blízkovýchodní zemi.

V Sýrii od loňska útočí na bašty IS Spojené státy a některé arabské země (Jordánsko, Bahrajn, Katar, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty). K operaci se postupně připojila také Kanada, Británie, Francie, Turecko a Rusko, jež je ale obviňováno, že útočí spíše na syrskou opozici.

14:07 Stanoviska Západu a Ruska ohledně budoucnosti syrského prezidenta Bašára Asada se zásadně rozcházela, tato názorová propast je ale nyní o něco menší. Řekl to dnes britský premiér David Cameron po jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem během summitu skupiny velkých světových ekonomik G20 v turecké Antalyi.

12:42 AFP: výsledek razie v Paříži: 23 zadržených, zabaveno 31 zbraní

12:28 Země G20 chtějí extremistům zarazit pohyb a přísun financí

Zastavit příliv financí směřujících na podporu mezinárodního terorismu, omezit svobodu pohybu extremistů a zesílit boj proti teroristické propagandě na internetu žádají země skupiny G20, které dnes končí summit v Turecku. Vyplývá to z návrhu jejich závěrečného prohlášení, z něhož cituje agentura DPA. Dvoudenní vrcholná schůzka se měla zabývat především podporou globálního ekonomického růstu, zastínily ji ale páteční teroristické útoky v Paříži, které si vyžádaly nejméně 129 obětí.

12:22 Cameron: Británie za půl roku zabránila sedmi chystaným atentátům

Británie za poslední půlrok zabránila sedmi plánovaným atentátům na svém území, prohlásil dnes britský premiér David Cameron. Předseda vlády se domnívá, že Londýn by se měl připojit ke spojeneckým náletům na pozice samozvaného Islámského státu (IS) v Sýrii. Musí prý ale přesvědčit více poslanců, aby takovou akci podpořili.

12:12 Babiš: Jsme ve válce a je nutno urychleně konat

11:53 Sedmadvacetiletý Abaaoud je považován za mozek buňky, která letos v lednu v Belgii plánovala atentát proti policejním cílům. Policie buňku odhalila a ve východobelgickém městě Verviers rozprášila. Při akci policisté zastřelili dva členy buňky, Abaaoud však unikl.

V červenci pak uprchlého Abaaouda belgický soud poslal v nepřítomnosti do vězení za verbování mladých radikálů. Do Sýrie vyslal mimo jiné i svého mladšího bratra Younese. Ten do této blízkovýchodní země odjel loni v lednu, když mu bylo 13 let, proto ho také mnohá média nazvala nejmladším džihádistou světa.

Abaaoud v Sýrii nyní zjevně pobývá, ačkoli se již několikrát objevily zprávy o jeho možné smrti. Údajně je zachycen na videu z loňského března, jak řídí otevřenou dodávku s několika těly.

11:48 Francouzská prokuratura oznámila, že zná identitu dalšího útočníka, jmenoval se Samy Amimour a v roce 1987 se narodil ve Francii. Stopy Amimoura, který útočil v hudebním sále Bataclan, vedou do města Bobigny, které je součástí metropolitní oblasti Paříže a kde podle médií žije jeho rodina. V noci na dnešek policie podnikla v Bobigny razii.

Francouzská prokuratura dnes rovněž oznámila, že u jednoho ze sebevražedných útočníků byl nalezen syrský pas na jméno Ahmad Muhammad. Toto jméno není neznámé. Již o víkendu řecké a srbské úřady uvedly, že přes jejich území prošel počátkem října jako migrant. Pas na toto jméno se našel u jednoho ze sebevražedných atentátníků nedaleko fotbalového stadionu Stade de France. Pětadvacetiletý Muhammad podle prokuratury pocházel ze syrského Halabu.

11:14 Bezprostředně po útocích úřady identifikovaly devětadvacetiletého Omara Ismaila Mostefaie, který útočil v Bataclanu. Jeho identita byla stanovena podle otisku prstů. Mostefai byl policii dlouhodobě znám, nejdříve jako pachatel drobné kriminality, později jako zradikalizovaný muslim.

11:13 Jako jeden ze tří sebevražedných atentátníků u stadionu Stade de France bylo identifikován dvacetiletý francouzský občan jménem Bilal Hadfi.

11:12 Policie dál pátrá po šestadvacetiletém bruselském rodákovi Salahu Abdeslamovi, který se podle ní na útocích zjevně podílel. Abdeslamův jednatřicetiletý bratr Brahim se podle dřívějších informací v pátek odpálil na Voltairově bulváru poblíž klubu Bataclan

Francie bombardovala útočiště IS – sobota a neděle ONLINE

Robejšek: Je to válka, už není čas slov

Jedenáctero k útokům v Paříži

Válka, Chyby, Přežít. Osobnosti k Paříži

Newsletter