Fundament stranou, je to prostě Ferrari!

Dnešní den se zapíše do historie jako den, kdy se vlastnictví italské sexy luxusní automobilové značky Ferrari stalo dostupné pro každého. Akcie automobilky se vzpínajícím se koněm v logu dnes vstoupily na americkou burzu NYSE za 52 USD na akcii (tedy maximum stanoveného rozpětí 48-52 dolarů za akcii) a zahájily obchodování dokonce na ceně 60 dolarů za akcii, tedy 15 % nad svou upisovací cenou.

Fiat Chrysler, majoritní vlastník, dal k dispozici v rámci primární emise celkem 17,2 milionů kusů akcií, tedy 9,1 % společnosti – akcie tak byly před zahájením obchodování běžným smrtelníkům obdobně nedostupné, jako samotný vůz.

Nyní jsou však na trhu a po zahajovací euforii mírně oslabují z 60 dolarů k úrovni 55 dolarů na akcii. A koupit si je může každý. Tedy každý, kdo chce patřit do skupiny luxusem opájejících se investorů, kterým společnost Ferrari dokresluje image nebo kterým dělá radost vlastnit něco, co má nejen mezi investorskou obcí neuvěřitelný sex-appeal. Protože z pohledu fundamentálního ocenění, asi v souladu s oceněním vozů Ferrari, jsou akcie slušně předražené.

Ferrari dnes vstoupí na burzu, primární emise vynesla 893 mil. dolarů

Na to poukázali nejen analytici Société Générale, ale i celebrita mezi odborníky na oceňování společností, profesor Aswath Damodaran. Zatímco současné ocenění odpovídá ocenění ve výši cca 9,1 mld. eur, analytici SG odhadly cenu společnosti na 6,7 miliard eur. Profesor Damodaran vidí odpovídající tržní hodnotu Ferrari dokonce ještě níž – konkrétně mezi 6,04 – 6,31 miliardami eur.

Profesor Damodaran ze Stern School of Business, NYU, rozlišuje přitom dva scénáře – pokud Ferrari opravdu sáhne po strategii, kdy začne navyšovat počty prodaných aut (doposud bylo cílem limitovat prodeje na 7000 vozů ročně, přičemž Ferrari nyní chce do roku 2019 navýšit prodeje na 9000 vozů ročně), odpovídající hodnota by měla být 6,04 miliard eur. To proto, že navýšením prodejů ztratí Ferrari na exkluzivnosti a bude muset snížit marže. Pokud se společnosti podaří udržet punc super-exkluzivity, udrží počty vyrobených vozů nízko a ceny závratně vysoko, současné odpovídající ocenění stoupá na zmiňované 6,3 miliardy eur.

Ferrari za týden na burze. Na kolik ho cení SocGen?

Aktuálně je tak podle Aswatha Damodarana cena akcie Ferrari vyšší o více než 40 % – přepočteno na cenu za akcii v dolarech, oproti aktuální ceně okolo 56 dolarů za akcii by odpovídající cena měla být okolo 34 dolarů za akcii. Akcie přitom ze startovací ceny 52 dolarů jen za dnešek přidaly téměř 9 %. Jediná obhajoba veškeré euforie i aktuálního ocenění akcií této luxusní automobilové značky zní: Je to prostě Ferrari!

„Luxusní investice“. Ferrari kašle na VW a jde na burzu

Čím ohromí Ferrari na burze?

Shrnující fakta o Ferrari:

Dodané vozy v roce 2014: 7 255 
Očištěné tržby: 2,8 mld. eur 
Průměrný roční růst tržeb za období 2012-2014: 11,4 %
Provozní zisk EBITDA: 693 mil. eur
Čistý zisk: 295 mil. eur
Průměrný roční růst zisku za 2012-2014: 6,6 %

Newsletter