Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Gartman: 20 dolarů za barel ropy stále nemusí být sci-fi

Nedávné oživení cen ropy by nemělo být považováno za známku dosažení dna, řekl CNBC vlivný investor Dennis Gartman. Varuje, že cena 20 dolarů za barel je „stále možná.“ „Pochybuji, že jsme dosáhli dna.“ Co jsme viděli v minulých dvou týdnech, je podle něj dočasná rally.

„Na trhu pokračovalo velké „kontango“ (stav, kdy jsou lidé ochotni platit více za komoditu v určitém okamžiku budoucnosti, než je skutečně očekávaná cena komodity) a nároky na uskladnění rostly,“ poznamenal Gartman. Své stanovisko ilustruje na skladování ropy ve středisku Cushing v Oklahomě, kde je, podle ropné firmy Genscape, v nádržích uloženo asi 2,3 milionu barelů ropy. Na moři se navíc nachází obrovské množství lodí, které slouží jako další skladové prostory. „V této situaci je těžké myslet si, že se jedná o něco víc než jen potřebný technický odraz, a další nárůst cen o dolar či dva bude signálem k prodeji. Myslím si, že dno jsme ještě neviděli a cena 20 dolarů za barel je stále možná.

Gartmanův komentář přichází poté, co Citigroup zveřejnila zprávu, kde uvádí, že by ceny ropy, které spadly o 50 procent z červnových 114 dolarů za barel a v současné době se obchodují kolem 57 dolarů (Brent), mohly spadnout až na 20 dolarů za barel. „Není možné nazývat současnou situaci dnem, když by cena WTI mohla v důsledku nadměrné nabídky a nadměrného skladování klesnout pod 40 dolarů za barel nebo v tuto chvílí až k 20 dolarům za barel,“ uvedl šéf průzkumu komodit Citi Edward Morse. „Nedávná rally cen surové ropy je spíše klam, než že by se jednalo o zlomový bod,“ dodal.

Komentáře přichází v prostředí rojících se zpráv, které signalizují, že na ropném trhu dochází k pomalému oživení. Mezinárodní agentura pro energii poznamenala, že ačkoli růst cen se zpožděním ukázal „světlo na konci tunelu“, může trvat roky, než na trhu dojde k obnovení rovnováhy.

Newsletter