Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Gartman: OPEC už není životaschopný projekt

Po listopadovém odmítnutí snížit produkci ropy již OPEC není „životaschopný subjekt“, řekl CNBC Dennis Gartman, zakladatel a autor sledované Gartman Letter. „Uvidíme, co se stane ode dneška za rok, ale upřímně si myslím, že OPEC je minulost.“ Reaguje tak na listopadové setkání, skupiny 12 významných producentů ropy, kdy padlo rozhodnutí nesnižovat produkci.

Ropa prudce propadá. OPEC těžbu neomezí

Připomínky Gartman přichází v období neustálého omílání cen ropy, kdy ropa Brent klesla pod 66 dolarů za barel – nejnižší úroveň za posledních pět let.

Levná ropa? Zvyšme daně!

Gartman také komentoval vedoucí pozici Saúdské Arábii, která ještě posílila. „OPEC teď dělá přesně to, co Saúdové chtějí udělat. Saúdové i nadále hájí svůj podíl na trhu, aby mohli vyvíjet tlak na své konkurenty z dávných dob – Íránce, Rusy a americké producenty břidlicové ropy. Mohou být ostatní členové OPEC spokojení s tím, co se děje? Je Venezuela nebo Írán spokojený s tím, co se děje? Samozřejmě, že ne. Myslím, že jsme viděli konec OPEC jako životaschopné subjektu.“

Saúdská Arábie rozehrává vysokou hru o světový trh s ropou

OPEC i v listopadu těžil nad kvótou

Newsletter