Generali rozváže italsko-španělské partnerství, prodá podíl v Telecom Italia

Italská pojišťovna Generali hodlá v červnu prodat svůj podíl v Telecom Italia. Generali má cca 19% podíl ve skupině investorů Telco, která ovládá představenstvo Telecom Italia a kontroluje 22,4 % akcií italské telekomunikační jedničky.

Svůj záměr odprodat podíl Generali oznámila v březnu, kdy jmenovala jako možné termíny transakce letošní červen či únor 2015. Samotný podíl Generali v Telecom Italia je dle Bloomberg zhruba 4,3 procenta. Tržní hodnota Telecom Italia činí zhruba 14,8 miliardy eur.

Společnost zatím neuvedla, zda svůj podíl prodá na trhu, nebo přímo do rukou stávajících investorů. Dalšími akcionáři skupiny Telco jsou španělská Telefónica SA s největším podílem, dále pak italské Intesa Sanpaolo a Mediobanca. Cestě navýšení podílu Telefóniky v italském telekomu by mohli stát regulátoři. S jejich nevolí se společnost setkala v Brazílii, kde ji tamní úřad pro ochranu hospodářské soutěže v prosinci zatížil pokutou a nařídil omezení vlivu na trhu. Jak Telefónica tak Telecom Italia provozují v zemi telefonní operátory a dohromady kontrolují více než polovinu brazilského mobilního trhu.

Intesa a Mediobanca uvedly, že jejich podíly ve skupině Telco nejsou strategickými investicemi a řadí se mezi aktiva k případnému prodeji. Skupina Telco spojila v roce 2007 španělskou Telefóniku s italskými finančními domy. Investoři v důsledku sílící cenové konkurence s dopadem na tržby, zisky i cenu akcií několikrát účetně snížili hodnotu svých podílů.  

Akcie Telecom Italia, které od začátku roku posílily o 15 %, dnes půldruhého procenta ztrácejí.

Newsletter