Geniální mozky varují před válečnou UI

Využití umělé inteligence v lidském životě má čím dál tím větší uplatnění. Tento trend se nevyhnul ani oblasti zbrojního průmyslu, kde světové mocnosti pracují, doslova, na vytvoření robotů-zabijáků. Proti tomu se však staví geniální mozky z celého světa. Známí vědci, inženýři i byznysmeni volají po zastavení vývoje tzv. autonomních zbraní.

V otevřeném dopise zveřejněném na stránkách Future of Life Insitute, jehož posláním je udržet lidstvo nadřazené nad technologiemi, vyjádřili svůj názor ohledně zákazu závodu ve zbrojení umělou inteligencí kapacity jako fyzik Stephen Hawking, výkonný ředitel společnosti Tesla Elon Musk i počítačový inženýr a spoluzakladatel Applu Steve Wozniak.

Všichni tito pánové společně se stovkami dalších zpochybňují ideu vytvoření nové technologie, která by byla schopna zabít člověka, a to aniž by k tomu dostala výslovný příkaz. Kritika se tak netýká dálkově ovládaných zbraní, nýbrž těch, které by byly doslova schopny přemýšlet samy bez jakékoliv lidské intervence.

„Autonomní zbraně jsou ideálním prostředkem pro úkoly, jako je atentát, destabilizace či podrobení celého národa i vyhlazení určité etnické skupiny“, přepisuje slova dopisu server Financial Times. „Proto věříme, že využití umělé inteligenci v rámci závodů ve zbrojení není lidstvu vůbec nijak prospěšné. Existuje mnoho způsobů, jak nové technologie mohou naopak bojiště učinit mnohem bezpečnějšími, obzvláště v případě civilistů, a to aniž by došlo na vytvoření nového nástroje zabíjení.“

Pro mnohé by se takto formulovaný apel mohl zdát až přehnaně alarmistický, avšak faktem je, že světové mocnosti již na vytvoření obdobných strojů na zabíjení dávno pracují. Příkladem může být americký Pentagon, který zastřešuje americký armádní robotický výzkum. V roce 2013 byl například přidělen v dolarech denominovaný 7,5milionový grant výzkumným společnostem jako je Tufts, Brown či Reansselaer Polytechnic Insitute k tomu, aby „naučily“ nové zbrojní technologie rozlišovat mezi dobrem a zlem.

Samotná petice byla dnes představena na Mezinárodní konferenci o umělé inteligenci, která se koná v Buenos Aires. Jejím hlavním cílem je varovat lidstvo před možnou v pořadí již třetí revolucí ve válčení, která by přišla společně s roboty-zabijáky, ihned po vynálezu střelného prachu a nukleárních zbraní.

Newsletter