Glencore dává ochutnat akcionářům, odkoupí zpět akcie za miliardu dolarů

Švýcarský obchodník s komoditami a těžař Glencore zahájí zpětný odkup akcií v objemu 1 miliardy dolarů. Společnost to oznámila spolu s výsledky za první pololetí, v němž zaznamenala 8% nárůst zisku především díky vyšší produkci mědi, uhlí a ropy.

Upravený čistý zisk vzrostl na 2,01 mld. USD z 1,9 mld. USD před rokem, nad odhadovaných 1,93 mld. USD. Společnost, která je z 25 % v rukou managementu, oznámila výplatu dividendy 6 centů na akcii. Titul dnes na londýnské burze obchoduje na červené nule na 358,80 GBp.

„Těžařské společnosti by měly začít tvořit hotovost a tu vracet zpět akcionářům. Uvažujeme jako akcionáři, protože jimi jsme,“ komentoval krok šéf firmy a miliardář Ivan Glasenberg. Dnes oznámený zpětný odkup akcií má být dokončen v březnu příštího roku.

„Ačkoli se jedná o relativně nízký objem v kontextu tržní hodnoty společnosti, zpětný odkup demonstruje sebedůvěru společnosti, že dokáže zvyšovat cash flow i v současném prostředí nižších cen komodit,“ hodnotí krok analytik Morgan Stanley Menno Sanderse.

Glencore v loňském květnu dokončil převzetí konkurenta Xstrata v transakci o hodnotě 29 miliard dolarů, čímž své obchodní portfolio rozšířil o uhlí, měď, zinek a nikl. Spojení by podle společnosti mělo letos na nákladech ušetřit až 2,4 mld. USD. 

Newsletter