Goldman Sachs: Nejhorší zlato teprve čeká, tisíc neuhájí

V roce 2013 důrazně radil investorům prodávat zlato předtím, než prošlo nejprudším propadem za tří dekády. Teď tvrdí, že tobogán má drahý kov teprve před sebou a poprvé od roku 2009 se podívá pod úroveň 1.000 dolarů za trojskou unci. Řeč je o stratégovi Goldman Sachs Jeffrey Curriem a jeho předpovědi pro zlato.

Cena zlata v tomto týdnu propadla na dno od roku 2010 a například z hodnoty těžařů zlata, sdružených v akciovém indexu odepsala drastických 19 miliard dolarů. Budeme-li brát jako realitu metu 1.200 dolarů jakou dlouhodobě udržitelnou hranici, na které je schopen těžební sektor zlata realizovat zisky – krom jiného při svém zadlužení přesahujícím 31 miliard dolarů – část těžařů aktuální propad cen a takřka nulové marže zřejmě smete. „Uvidíme bankroty, marže jsou minimální,“ varuje portfolio manažer JPMorgan James Sutton pro Bloomberg. Cena zlata s okamžitou dodávkou se v pondělí dostala na metu 1086 dolarů za unci a nadosah této úrovně obchoduje nadále.

Cenu zlata a dalších komodit můžete bez zpoždění sledovat na Roklen24

 „Se zlepšujícím se výhledem pro dolar klesá užití zlata jako jednoho z aktiv, do kterého jsou dolarové investice diverzifikovány,“ upozorňuje Currie za Goldman Sachs s tím, že do dění zasáhly nízké nákupy Číny a očekávání růstu úrokových sazeb v USA, které by – v rovině překvapení – mohlo přijít už dokonce v srpnu nebo následně v září. „Širší výhled pro komodity mne vede k názoru, že zlato letos uvidíme pod tisícem dolarů,“ tvrdí Currie. Situaci, kterou označuje jako „strukturální medvědí trh“, vidí nejen na zlatu, ale i na dalších komoditách.

Propad cen zlata vyvolává zemětřesení na trhu těžařů. Například ruský Petropavlovsk, kdysi o hodnotě přesahující tři miliardy dolarů a poslední ropy čelící takřka výmazu hodnoty jeho akcií, požádal letos své akcionáře o nouzovou likviditu kvůli odvrácení bankrotu.

Na druhé straně se na trhu vynoří z řad těch nejsilněji vybavených predátoři, kteří propad tržní ceny zlata využití k levným nákupům aktiv od konkurentů. Jako ti šťastnější jsou analytiky označováni například Randgold či Goldcorp. „Dalších padesát dolarů z tržní ceny zlata dolů a sektor je v troskách,“ varoval šéf Randgoldu Mark Bristow už v polovině července. Tehdy ještě cena zlata dosahovala 1.150 dolarů, takže o to „pade“ níž je právě nyní.

Newsletter