Goldman Sachs ziskem drtí odhady a zvyšuje dividendu

(Rozšířeno 14:49) S velmi silnými čísly přišla investiční banka Goldman Sachs za třetí čtvrtletí roku. Zisk na akcii dosáhl 4,57 dolaru, vysoko nad očekávání 3,21 dolaru a nad odhady také banka také zvyšuje kvartální dividendu na 60 centů z 55 centů na akcii. Akcie Goldman Sachs ale v premarketu amerického obchodování při všeobecném výprodeji na trzích oslabují o více jak 3,6 procenta k 170 USD/akcie.

Čistý příliv investic do Goldman Sachs ve čtvrtletí dosáhl 20 miliard dolarů a celková aktiva vyšplhala na 869 miliardy dolarů ke konci září. Celkové příjmy banky dosáhly 8,39 miliardy dolarů, také vysoko nad tržním odhadem dle konsensu Bloomberg 7,83 miliardy dolarů.

Odhady analytiků a ekonomů pro zisk na akcii sahaly od 2,67 po 3,86 dolaru a Goldman Sachs je tak rozdrtila v celé šíři. Objem tržeb znamená mezikvartální pokles o 8 procent a meziroční růst o čtvrtinu. 

Na provozní úrovni si Goldman Sachs mezikvartálně pohoršila na 5,08 miliardy dolarů provozního výsledku z úrovně 6,30 mld. USD po druhé čtvrtině roku, meziročně jde o zlepšení o osminu. 

Příjmy ze služeb institucionální klientele mezikvartálně jen mírně klesly na 3,77 z 3,83 miliardy dolarů, meziročně vylétly o 32 procent. Výraznější, takřka pětinový, je mezikvartální pokles příjmů v investičním bankovnictví na 1,46 z 1,78 miliardy dolarů. Meziročně jde ale opět o růst – o více jak čtvrtinu.

Příjmy z obchodování s dluhopisy bance stouply meziročně o bezmála tři čtvrtiny na 2,17 miliardy dolarů při podpoře vývojem americké ekonomiky i vyhrocenou situací v největším dluhopisovém fondu světa Pimco, odkud po El-Erianovi odešel také Bill Gross a spustit odliv části investic klientů ke konkurenci. Příjmy z obchodů s pevným výnosem, měnami i komoditami pokračovaly v poklesu, započatém v roce 2009, což je důsledkem nových regulací na trhu. Na celkových příjmech banky měla tato skupina podíl něco přes čtvrtinu, ještě v roce 2009 to přitom bylo 40 procent.

Goldman Sachs také těží z letošního oživení na akciových trzích. Příjmy z úpisu cenných papírů ve čtvrtletí stouply o 54 procent na 426 milionů USD. Firma působila například jako poradce u primární nabídky akcií čínské společnosti Alibaba.

Newsletter