Goldmanům srazily zisk o 50 % náklady na soudy

Prudký propad čtvrtletního zisku o polovinu dnes oznámil další z řady bankovních obrů z Wall Street. Goldman Sachs oznámila, že ve druhém kvartálu vydělala celkem 1,05 miliardy dolarů, což je 1,98 dolaru v přepočtu na akcii. Více než polovinu zisku bance ukrojily nákladné soudní vyrovnání a pokuty, bez nichž by zisk na akcii dosáhl výrazně vyšší částky 4,75 dolaru. Ve druhém čtvrtletí loňského roku Goldmani vykázali zisk 2,04 miliardy dolarů či 4,10 dolaru na akcii.

Tržby banky byly v meziročním srovnání téměř stabilní, respektive klesly zhruba o procento na 9,07 miliardy dolarů. Překonaly očekávaných (konsensus FactSet) 8,8 miliardy, zatímco v úrovni zisku na akcii analytici nepočítali s tak markantními soudními náklady a předpovídali výsledek 3,99 dolaru. „Během čtvrtletí jsme zaúčtovali čisté rezervy ve výši 1,45 miliardy dolarů na krytí soudních výloh souvisejících se spory ohledně hypoték a dalších regulačních záležitostí,“ přiznala banka.

Po silném prvním čtvrtletí se bance ve druhé čtvrtině roku relativně dařilo proplouvat světem rozkolísaných trhů a příjmy z investičního bankovnictví, navzdory slabší aktivitě, meziročně vzrostly na 2,02 miliardy dolarů.

Jakmile se banka očistí od nákladných trestů minulých „zločinů“, může být atraktivní investicí, zmiňují v reakci někteří analytici. Podle odhadů společnosti Vining Sparks by celoroční zisk GS mohl dosáhnout rekordních 22 dolarů na akcii (což je mimochodem výrazně nad konsensem trhu) a podle stratéga této instituce Martyho Mosbyho k němu banka čile směřuje.

Akcie Goldman Sachs jsou od začátku roku o bezmála 10 procent silnější, čímž překonávají většinu sektoru. V dnešním premarketu reagují na výsledky zatím negativně a to ztrátou zhruba procenta.

Zisk +132 %. Americká bankovní dvojka smývá špínu krize

Výsledky bank: JPMorgan v tempu, Wells Fargo nestíhá

Newsletter