Šéf České národní banky včera před poslanci z rozpočtového výboru potvrdil, že centrální banka svůj jestřábí styl neopustí. A to i za předpokladu, že by za čtrnáct dní bankovní rada rozhodla o prvním snížení sazeb v aktuálním úrokovém cyklu. Česká koruna včera posílila k hranici 24,30 EURCZK. Mezi pozitivní zprávy se řadí říjnový vývoj maloobchodních tržeb jak z České republiky, tak i z eurozóny. Za zmínku také stojí monetární rozhodnutí ohledně sazeb v Polsku a Kanadě. Obě centrální banky ponechaly stav utažení ekonomiky beze změny.
Guvernér Aleš Michl včera na půdě poslanecké sněmovny potvrdil, že ČNB svůj jestřábí postoj neopustí. V případě, že by se banka rozhodla snížit sazby na posledním letošním zasedání 21. prosince, učinila by tak pomalu a rozvážně. Šéf centrální banky naznačil, že vysoká inflace je přetrvávajícím problémem, který se nesmí podcenit. Je to jasná zpráva o tom, že první snížení přijde v objemu 25 bazických bodů. Nicméně Michl blíže nenaznačil, jestli se ho dočkáme již letos, nebo až začátkem příštího roku.
V posledním letošním měsíci před zasedáním ČNB bude z hlediska dat klíčová i listopadová inflace, jejíž hodnotu se dozvíme už v pondělí. Včera nás příjemně překvapila čísla ohledně maloobchodních tržeb v říjnu. Ty meziměsíčně vzrostly o 0,6 %, což je nejsilnější růst od začátku roku. Meziročně propad tržeb zpomalil ze zářijových -4,3 % (po revizi) na -1,4 % (očekáváno -2,4 %). Propad tržeb se zmírňuje v meziročním srovnání jak u potravin, ale zejména u nepotravinářského zboží. Stejný trend je patrný v celé eurozóně, kdy maloobchodní tržby v meziročním srovnání rovněž zpomalily ve svém propadu z -2,9 % na -1,2 %.
Česká koruna včera pokračovala v posilování. Trhy si vyložily Michlův projev jako jestřábí, k pozitivnímu sentimentu přispěly i maloobchodní tržby. Svou roli zde sehrál i měnový pár eura vůči dolaru, který díky slabému euru v úterý klesl až pod 1,0780 EURUSD. Tuzemská měna se díky globálně slabé společné evropské posunula k 24,30 korunám za euro. Měnový pár tak definitivně opustil prostor býčího kanálu, ve kterém se obchodoval od dubna do listopadu. V odpoledních hodinách přišla korekce, která umazala část korunových i dolarových zisků.
Z hlediska monetární politiky včera jak polská, tak i kanadská centrální banka rozhodly o stabilitě sazeb. Jelikož trhy zaceňovaly tato rozhodnutí, na kurz polského zlotého či kanadského dolaru se žádné výrazné posuny nekonaly. Přesto je situace v těchto dvou zemích odlišná. Polská centrální banka začala se snižováním sazeb už v září a v tuto chvíli je hlavní sazba procentní bod pod vrcholem cyklu. Banka nyní bude nějakou dobu vyčkávat, jak se bude dále vyvíjet celková a jádrová inflace, nicméně začátkem příštího roku by zase mohla začít s uvolňováním měnové politiky. Země javorového listu je naopak na vrcholu aktuálního úrokového cyklu (s vysokou pravděpodobností, další mírné utahování nelze 100% vyloučit), ale snižování sazeb ještě nezapočala. Meziroční inflace se v posledních měsících pohybuje v rozmezí 3–4 %. Z těchto cenových hladin je to ještě daleká cesta k 2% cíli. Pro Bank of Canada bude podstatné správné načasování prvního uvolnění ekonomiky v příštím roce.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0769 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,04 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0726 do 1,0828 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,28 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,55 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,25 až 24,38 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,44 do 22,71 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME