Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Hacknutý Amazon? Extrémní predikce pro rok 2015

Prudce rostoucí japonská inflace, pád nemovitostního trhu ve Velké Británii, devalvace čínské měny a konec Maria Draghiho v čele Evropské centrální banky… To jsou jen některé z extrémních předpovědí Saxo Bank pro příští rok.

Investiční banka se sídlem v Kodani vydává podobná pochmurná proroctví už více než deset let. Ačkoli Saxo Bank nemyslí své předpovědi zcela doslovně a připouští, že jsou „relativně kontroverzní“, věří však, že připravenost na nejhorší scénáře může pomoct investorům orientovat se v každodenním zmatku.

„Rok 2015 bude jako na horské dráze. Dlouhodobý majetek a výroba se usadily na dlouhodobých minimech. Papírové peníze vytlačily produktivní kapitál, zatímco ve společnosti dominují kadeřníci a bankéři. Ztrácíme umění vyrábět,“ uvedl ve své zprávě Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank.

Jednou z hlavních předpovědí dánských prognostiků je nárůst „utajených útoků“ na internetové společnosti. iCloud od Apple, Target, Home Depot a JPMorgan… to jsou jen některé z firem, které v loňském roce padly za oběť hackerům. Saxo Bank se domnívá, že podobné útoky budou „ještě rozšířenější a daleko agresivnější“. Gigant Amazon.com utrpí podle Saxo Bank propad akcií o 50 procent, nikoli nutně v důsledku pirátského útoku na samotnou společnost.

Pád, pád, změna vedení ECB?

Jako věštění z křišťálové koule se zdá být předpověď, která tvrdí, že ve Spojeném království dojde k pádu cen na realitním trhu až o 25 procent. Británii si Saxo vybrala jako jeden z hlavních příběhů obnovy po globální finanční krizi z roku 2008, kdy vládní politika a podněty centrální banky pomohly v posledních dvou letech vyhnat ceny bydlení ročně o zhruba 10 procent. Dále Saxo předpovídají, že by japonská inflace mohla dosáhnout v příštím roce až 5 procent a v důsledku kvantitativního uvolňování (QE) v zemi by se mohla stát nekontrolovatelnou. Devalvace čínského juanu o zhruba 20 procent může být podle banky v kartách, stejně jako další ruský default, výbuch islandské sopky či nárůst cen kakaa. Saxo také varuje, že se Británie přiblíží odchodu z Evropské unie, a říká, že Mario Draghi by mohl vyslyšet výzvy italského premiéra Mattea Renziho a vrátit se domů vést reformní proces v zemi. V takovém případě by Draghiho v čele ECB nahradil Jens Weidmann, doučasný prezident německé Bundesbanky.

Ačkoli se tyto černé scénáře mohou zdát většině investorů poměrně nedůvěryhodné, banka se již v minulosti několikrát trefila. V loňské výhledu, směle odhadla, že se velké technologické akcie jako Amazon, Netflix, Twitter, Pandora Media a Yelp probudí s „ošklivou kocovinou“. Cena akcií Amazon je v současné době o 22 procent nižší oproti konci minulého roku, Netflix šel dolů o 7 procent, Twitter spadl o 41,5 procenta, Pandora Media o 31 procent a Yelp hlásí pokles o 23 procent.

Svou předpověď má banka také pro Německo, které se má dostat do technické recese. Té se tahoun eurozóny vyhnul těsným růstem 0,1 procenta ve třetím kvartálu po poklesu v druhém čtvrtletí roku 2014.

Saxo Bank loni také předpověděla pokles ceny ropy Brent. Její stratégové tvrdili, že by mohla klesnout pod 80 dolarů za barel. Něco, co se před rokem 2014 zdálo být mimo realitu, se stalo skutečností a cena ropy propadla až o 40 procent. Jakobsen řekl CNBC, že nemá předpověď o tom, kde by se cena ropy mohla pohybovat koncem roku 2015. Nicméně řekl, že jeho vlastní soukromá předpověď je taková, že americká vláda bude muset sanovat svůj energetický sektor za podmínek, kdy se ropa bude obchodovat na pětiletých minimech. 

Newsletter