Historie se opakuje, poprvé jako tragédie, podruhé jako fraška. Tento známý bonmot se vybaví na mysli, když se začneme probírat tržními komentáři z poslední doby. Americké indexy jsou na maximech, některé akciové tituly rostou o stovky procent v řádu týdnů a milovníci utopií popisují, jak umělá inteligence změní svět. Podobný scénář jsme zde již zažili před dvěma a půl lety. Na místě dnešních AI titulů se vyhřívalo AMC, GameStop a krypto. Nemá smysl se dále rozepisovat v tomto duchu. Všichni tušíme, že euforie vyprchá a přespekulované tituly se vrátí na rozumnou, fundamentem ospravedlnitelnou úroveň, tak jak tomu ostatně vždycky bylo.
Problémem dneška není ani tak bublina na AI titulech a velkých technologických firmách, ale spíše to, co tato nálada maskuje. Pod optimistickým povrchem vize budoucnosti, kde nám většinu úmorné duševní práce pomáhá vykonávat umělá inteligence, se skrývá velmi nehezký obrázek. Nemovitostní krize, která vypukla v Číně a z počátku byla bagatelizována, nijak neutuchá, naopak se v zemi začínají projevovat klasické nemoci, kterými je snížená poptávka a nechuť investovat. Plánovitá ekonomika na čínský způsob v tomto případě selhala. Blbá nálada v nemovitostním sektoru se pomalu rozšiřuje do celého světa. Tajemstvím nejsou problémy v sektoru komerčních nemovitostí v USA. První známky, že se krize rozšiřuje i do Evropy, jsou cítit od počátku roku. Problém je držen pod zatím pokličkou díky fondům privátních investic a ochotou bank půjčovat.
Zde se dostáváme k jádru problému. Nemovitostní sektor je životně závislý na výši úrokové sazby, jelikož je značně zapáčen. Jen málo projektů se staví bez finanční pomoci ve formě úvěru, ať už to je hypotéka nebo klasická půjčka. Pokud by měly úrokové sazby zůstat na současných úrovních, dříve nebo později by se to muselo odrazit na nemovitostním trhu velmi negativním způsobem. Většinový názor na vývoj úroků je zatím pozitivní v tom smyslu, že by co nejdříve mělo dojít k jejich poklesu. Nikdo se však neodvažuje jít s úvahami dále, tj. zamyslet se jaká by měla být dlouhodobě udržitelná úroková míra, jaký tvar by měla mít úroková křivka a podobně. Přiznání reality by totiž mohlo zlikvidovat jakékoliv naděje na návrat do předkrizové doby. Hráči proto zavírají oči a nalhávají si, že se vlastně nic neděje. Akciová bublina na AI jim v tomto postoji napomáhá.
Je těžké odhadnout, kdy, jakým způsobem a zdali dojde k akceleraci problému. Bezesporným faktem je, že současné naladění je z dlouhodobého hlediska neudržitelné.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0782 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,16 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0721 do 1,0813 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,46 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,62 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,37 až 25,57 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,51 do 23,77 USDCZK.
Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView