Hitem Vánoc mezi hudebními nástroji jsou bicí a foukací harmoniky

Bob Dylan, Neil Young nebo John Lennon by zřejmě měli radost z předvánoční zprávy z českého trhu s hudebními nástroji. Jeden z nejčastějších hudebních dárků, který Češi pod vánočním stromečkem letos rozbalí, bude kromě tradičních kytar a elektrických pian i foukací harmonika. Ukazují to alespoň meziroční přehledy prodaných nástrojů.

Velkým překvapením v segmentu trhu je i obrovský nárůst poptávky po elektronických bicích soupravách, a to ve všech cenových kategoriích. Podle prodejců hudebních nástrojů aktuální čísla ukazují i na to, že se Češi v nákupech hudebních nástrojů posouvají od nejlevnějšího zboží ke střední a vyšší cenové třídě. Z pohledu na Evropu je na druhou stranu stále jasně vidět trend bohatého západu a chudého východu.

Foukací harmoniky zažívají skutečnou renesanci. Na aktuálních turné je používají například David Koller, Anna K., Marpo nebo Divokej Bill. K nástroji, který v 60. letech vzkřísila generace amerických písničkářů a který byl populární i u domácí generace folkařů kolem skupiny Šafrán či Vladimíra Mišíka, se zřejmě vrací i mladá generace. „Zájem o foukací harmoniky vzrostl meziročně o neuvěřitelných 67 procent,“ říká Filip Černý, který vede marketing ve společnosti Kytary.cz, padesátiprocentním podílníkovi na českém trhu hudebních nástrojů.

Newsletter