Holubičí vzkaz Fedu. Spotřebitelské ceny v USA klesají

Poprvé za více než rok klesají a ještě větší guláš v tržních očekávání od Fedu vyvolávají spotřebitelské ceny ve Spojených státech za srpen. Meziměsíčně klesly o 0,2 procenta, po očištění o volatilní položky potravin a energií stagnovaly. Očekávána přitom byla stagnace, respektive 0,2% růst. Pokles je první od dubna roku 2013. Očištěná inflace je na nule poprvé od října roku 2010.

Za 12 měsíců do srpna jádrová inflace vzrostla o 1,7 procenta a zpomalila tak z 1,9% tempa v červenci.

Inflaci podvazují, stejně jako v Evropě, ceny energií a směrem dolů ji směruje také tlumený vývoj světové ekonomiky. Vývoj směrem k Fedu hovoří pro ponechání sazeb na minimech a velmi opatrnou rétoriku směrem k jejich budoucímu růstu.

Ceny energií klesají, benzín zlevnil o 0,3 procenta za měsíc a 4,1 procenta za rok.  Růst cen potravin se zpomalil na 0,2 % z 0,4 % v červenci.

Samostatná zpráva ukázala, že se ve druhé čtvrtině roku zúžil schodek obchodní bilance a to na 98,51 miliardy dolarů z revidovaných 102,11 miliardy dolarů za první čtvrtinu roku. Je to 2,3 % amerického HDP proti 2,4 % v první čtvrtině roku.

Newsletter