Hra o trůny výrobců smartphonů – kdo uteče, vyhraje?

V sektoru výrobců chytrých telefonů se zvyšuje tlak na podíly na trhu, udržení marží a vývoj akcií jednotlivých společností. Jak ukazuje graf zveřejněný agenturou Bloomberg, boj se zdá vyhrála Nokia, která se z tohoto odvětví rozhodla zcela stáhnout.

V roce 2011 byla ještě finská Nokia nejúspěšnějším prodejcem chytrých telefonů, pak ale nastal zlom. Společnost se dostala do výrazných ztrát a její akcie propadly ze svých maxim z roku 2007 o 95 %. Proto 2. září loňského roku oznámila, že svou divizi mobilních telefonů prodává společnosti Microsoft a dál se bude zaměřovat mimo jiné na síťovou infrastrukturu a vývoj technologií. Transakce s Microsoftem byla dokončena 25. dubna 2014.

Jak se ukázalo, Nokii se od této doby daří o poznání lépe. Ve druhém čtvrtletí vykázala lepší než očekávaný zisk, zlepšila hotovostní rezervu i svou finanční pozici.

„Mobilní segment nyní není úplně nejideálnějším sektorem pro business, pokud zároveň nevlastníte celý softwarový ekosystém jako Apple,“ prohlásil analytik Brian Colello z Morningstar Investment Services.

Výrobce iPhonů je jen jeden ze tří výrobců chytrých telefonů, jehož akcie od 2. září loňského roku posílily – a to dokonce o 38 %. Samsung ztratil 4,4 %, zatímco HTC sklouzl o 7,8 %. Akcie BlackBerry oslabily o více než 8 %. Oproti tomu akcie Motorola Solutions, která zahrnuje některé aktivity bývalé Motoroly, se vyšplhaly o více než 13 procent výše, ukazuje Bloomberg.

Klesající podíl na trhu značky Samsung, největšího světového výrobce smartphonů, ukazuje, jak rostoucí konkurence v tomto odvětví dostává největší hráče pod tlak. Podíl jihokorejské společnosti Samsung klesl ke konci června na 25,2 % z 32,3 % v minulém roce. Podle předpovědí společnosti Korea Investment Holdings klesnou provozní marže v mobilní divizi na 12,7 % ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku z 21,6 procenta v prvních třech měsících.

Newsletter