„Humanitární krize“. EU Řekům pošle 2 mld. eur

Evropská unie má letos do Řecka poslat 2 miliardy eur. Ty mají být využity k boji se společenskou krizí, prezidentem EK Jean-Claudem Junckerem dokonce dnes označenou za „humanitární krizi“. Suma dvou miliard eur, o níž informuje web EUobserver, podle Junckera není zatím čerpána, což je „chyba těžko vysvětlitelná jak Aténám, tak ostatním Evropanům“.

Juncker podle svých slov požádal eurokomisaře Valdise Dombrovskise, aby se blíže podíval na způsob, jakým lze tyto prostředky co nejlépe využít. Peníze „nejsou určeny do státní pokladny, ale k zavedení sociální koheze, s důrazem na podporu mladých nezaměstnaných a malých podniků“.

Řecký premiér Alexis Tsipras, jehož zaměstnávají schůzky a vyjednávání s lídry eurozóny, označil 2miliardový balík za „dobrý výsledek“ a ze schůzky s francouzskými a německými partnery prý odjížděl více „optimisticky“ naladěn. Na tom se shoduje s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem, který je po jednáních z konce týdne „vcelku spokojen“. Cílem schůzky bylo podle Tuska především zamezit nedorozuměním. „Nebylo to jednání, kde by se rozhodovalo, byla to snaha shodnout se na interpretaci a vyhnout se nedorozuměním na nejvyšší politické úrovni,“ poznamenal Tusk na tiskové konferenci po summitu.

Řecku docházejí peníze. Budou reformy včas?

O setkání, které začalo ve čtvrtek pozdě večer po konci prvního dne summitu EU, požádal Tuska řecký premiér. Kromě nich a německé kancléřky Angely Merkelové byl přes půlnoc u kulatého stolu přítomen také francouzský prezident François Hollande, šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a šéf Evropské centrální banky Mario Draghi.

Ve stručném prohlášení, které bylo vydáno dnes nad ránem, se poté všichni účastníci přihlásili k závěrům jednání euroskupiny z 20. února. Právě tehdy se země platící eurem s Řeckem po zdlouhavých diskusích dohodly na čtyřměsíčním prodloužení záchranného programu, podmínkou je ale souhlas věřitelů s obměněným reformním programem nové řecké vlády.

Atény dohodu potřebují, jinak od mezinárodních věřitelů nezískají zbývajících 7,2 miliardy eur. Zemi v příštích dnech a týdnech čekají výrazné splátky stávajících dluhů.

Přesto se jednání zadrhla. Řekové až nyní slíbili v příštích dnech předložit skutečně kompletní seznam svých reforem a přestanou také blokovat práci expertů evropských institucí, kteří zjišťují situaci přímo v Aténách. Dosud například není expertům evropských institucí známý ani přesný stav řecké státní pokladny.

Německý tisk: Schäuble čeká odchod Řeků, Merkelová neustoupí

Newsletter