Hypoteční sazby v Česku: Za pár dní je zvýší i Česká spořitelna

Rekordně nízké sazby hypotečních úvěrů v České spořitelně otočí svůj směr a půjdou mírně nahoru. Důvodem jsou ceny zdrojů, které jsou na mezibankovním trhu již několik měsíců vyšší. Česká spořitelna o tom dnes informovala ČTK. Spořitelna je poslední z velké trojky hypotečních bank, která sazby ještě nenavýšila. Hypoteční banka a Komerční banka sice již oznámily mírné zvýšení sazeb, ale v praxi u jejich hypoték k pohybu nahoru podle analytiků téměř nedošlo.

Podle manažera hypoték České spořitelny Karla Chábka tak klienti ČS mohou ještě využít posledních dnů se sazbou 1,99 procenta u pětileté fixace. Od 7. září 2015 se tato sazba zvýší na 2,09 procenta. „Lidé léto levných hypoték využili. Od příštího týdne mohou využít také proměnné sazby, která začíná na 1,85 procenta,“ uvedl Chábek s tím, že variabilní sazba hypotéky se tak nyní nemění. Hypotéka s proměnnou sazbou se poskytuje s degresivním způsobem splácení, kdy se splátky během trvání hypotéky postupně snižují.

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v červenci nepatrně vzrostla na 2,08 procenta. Růst nastal po 18 měsících poklesů. V červnu a květnu sazba činila 2,05 procenta, což byla nejnižší hodnota za dobu sledování Fincentrum Hypoindexu.

Zlom: Sazby hypoték začaly po roce a půl růst

Hypoteční úvěry letos směřují k dosud nejvyššímu celoročnímu objemu i počtu. Ten zatím drží rok 2013 s objemem úvěrů 155,8 miliardy Kč při 95.834 poskytnutých hypotékách. Letos za prvních sedm měsíců již bylo poskytnuto 60.477 hypoték za 108,12 miliardy. Ve stejné části rekordního roku 2013 to přitom bylo 54.313 hypoték v objemu 88,4 miliardy Kč. Druhá polovina roku navíc bývá silnější než první.

Silný zájem o hypotéky byl znát i v červenci, ačkoliv některé banky zvýšily sazby. „Průměrné úrokové sazby zatím jen mírně odskočily od posledního minima a nadále platí, že pro výrazný růst nevidíme vážný důvod,“ uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

„Úrokové sazby sice již dále nepoklesly, ale rozhodně se nedá říct, že by začaly stabilně růst. Podobných meziměsíčních výkyvů jsme už zaznamenali několik. Na potvrzení trendu si budeme muset minimálně do podzimu počkat. Hypoteční banka a Komerční banka sice oznámily mírné zvýšení sazeb, ale v praxi u jejich hypoték k pohybu nahoru téměř nedošlo. Naopak banky s nižším podílem na trhu budou chtít avizovaného zdražení lídrů využít a získat na jejich úkor nové klienty,“ míní ředitel skupiny Chytrý Honza Jiří Paták.

Kovanda: Sazby hypoték rozhodně neporostou závratně

Newsletter