Index strachu a sesazení Donalda Trumpa. Spekulace realitou?

Trhy včera po dlouhé době letargie ožily. Co bylo hlavní příčinou? Jednoznačně možnost sesazení Donalda Trumpa z prezidentské funkce (tzv. impeachment). Nelze se tedy divit, že barva, která včera jak v Evropě, tak i v USA převažovala, byla rudá.

Od včerejšího rána bylo jasné, že se bude něco dít. Stačilo se podívat na futures S&P 500, které už v premarketu padaly o -0,8%. Po otevření trhů celá situace ještě více eskalovala. Index S&P obchodování zakončil poklesem o 1,82 procenta. To je něco, co nebylo možné na amerických trzích vidět už osm měsíců!

Pravděpodobnost, že Trumpa sesadí z prezidentské funkce, za včerejšek vzrostla z necelých 10 procent na zhruba trojnásobek. To vše ve světle posledních události kolem vyhazovu ředitele FBI Jamese Comeyho, který pak „na oplátku“ sdělil světu, že Trump po něm chtěl, aby ukončil vyšetřování Micheala Flynna, což je bývalý poradce národní bezpečnosti. Trump prý Comeymu řekl: „He is a good guy. I hope you can let this go.“ (Je to dobrý člověk, snad by se dalo přimhouřit očko). Ono přimhouření očka je nezákonné. Proto ten skandál.

Ten, kdo celou situaci blíže sledoval, si mohl všimnout, že index strachu (VIX) překonával v posledních dnech svůj historický rekord. Pokud jste sledovali počet dnů, kdy VIX zavřel pod hodnotou 11 bodů, tak v historii to zatím nikdy netrvalo déle než deset dní. Pro ty, kterým poslední věta moc neříká, to v překladu znamená, že pokud je VIX pod hodnotou 11, jedná se o extrémně nízkou volatilitu, která většinou dlouho nevydrží. Tentokrát však vydržela rekordních 17 dní, což se nikdy před tím nestalo.

S tím přímo souvisí skutečnost, že index S&P 500, na který je VIX navázaný, byl v poslední dnech v „mrtvém“ módu. Tento počet dní byl rovněž jeden z rekordních, protože situaci, kdy by S&P zavřel v pásmu do 0,5 %, nebylo možné vidět od roku 1969!

Následující dny ukážou, jestli to byl jen krátkodobý záchvěv, nebo začátek něčeho většího.

Newsletter