Inflace nejvýše od listopadu. Bude ČNB reagovat zvýšením sazeb?

Červnové tempo růstu tuzemských cen překonalo očekávání trhu. Ve srovnání s prognózou České národní banky bylo dokonce o 7 desetin procentního bodu vyšší. Pravděpodobnost, že by na tento vývoj centrální banka reagovala dalším zvýšením sazeb, a to v srpnu, je však podle nás malá. Najdou se ale i opačné názory. 

„Červnová inflace dosáhla 2,6 procent, tempo růstu cen je tak nejvyšší od listopadu minulého roku. Zároveň byl překonán odhad ČNB o 7 desetin procentního bodu,“ okomentoval dnešní data ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Za rychlejším růstem cen spotřebního koše stojí dle očekávání pohonné hmoty, jejichž ceny rostly o více než 10 procent. Rychle rostly i ceny sezónního zboží, jako je zelenina, ovoce či ryby. Z ekonomických fundamentů pak za růstem stojí vysoká mzdová dynamika pramenící z nedostatku zaměstnanců na trhu práce a slabý kurz koruny,“ uvedl.

S výhledem dalších kroků měnové politiky ČNB Šoltés předpokládá, že dojde ke snížení očekávání dalšího posilování koruny ve zprávě o inflaci ke konci léta a k posunutí výhledu dalšího zvýšení úrokových sazeb na podzim. „Jen malou pravděpodobnost přisuzujeme možnosti, že by bankovní rada přistoupila ke zvýšení úrokových sazeb na příštím zasedání v srpnu,“ uvedl ekonom.

Naopak podle analytika Milana Frydrycha z Raiffeisenbank současné zrychlení spotřebitelské inflace zvyšuje pravděpodobnost dalšího zvýšení úrokových sazeb už na nejbližším srpnovém jednání ČNB. „Měnové podmínky se od konce června, kdy centrální banka naposled zvýšila sazby, spíše uvolnily. Koruna od té doby oslabila k úrovni 26,00 za euro a inflace ukazuje potřebu dalšího zchlazení ekonomiky. Pro korunu je tak dnešní statistika inflace pozitivní zprávou,“ vysvětlil.

Newsletter