Inflace se posouvá k cíli. ECB se snižováním sazeb spěchat nebude

Klíčové body

  • Německá inflace dále klesla, pod 3 % meziročně je i Francie a Španělsko.
  • Inflace za celou eurozónu by měla také klesnout pod 3 %.
  • Kanada se vyhnula technické recesi.
Zdroj: Depositphotos

Pokles německé inflace dle předběžného odhadu za únor pokračuje. Data však nepodpořila spekulace o brzkém snížení sazeb ECB. První snížení tak trh stále očekává v červnu. Dnešní data za celou eurozónu by měla ukázat pokračující dezinflační proces. Pod tříprocentní meziroční tempo se dostala Francie, Španělsko i Německo. Pokles je způsoben především příznivými vlivy energetické a potravinové základny. Mírné počasí na začátku roku udrželo výdaje za energie níže, cenové tlaky se naopak zvýšily u sektoru služeb.

Pokračující pokles evropské inflace by mohl podpořit volání po snížení sazeb. ECB však zůstává opatrná. Pečlivě sleduje vývoj mezd, který považuje za jedno z předních proinflačních rizik. Na březnovém zasedání se žádných změn sazeb nedočkáme. Díky aktualizované prognóze se ale dozvíme další informace, zejména ohledně výhledu inface, což by mohlo rozseknout dosavadní dvouměsíční pohyb do strany u eura proti dolaru. Takticky ECB nic nezmění. Nadále bude upozorňovat na trvající proinflační rizika, což jí nahrává k tomu, aby první snížení sazeb doručila nejdříve na červnovém zasedání.

Kanadská ekonomika se zmátořila. Výraznou roli sehrál vývoz ropy, což dodalo kanadské centrální bance více času na posouzení vývoje inflace před snížením sazeb. Předběžné údaje naznačují, že HDP se v lednu zvýšilo o 0,4 %, což je nejsilnější měsíční tempo za rok. Celá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí rostla anualizovaným tempem o 1 %, mezikvartálně o 0,2 %. Kanada se dle očekávání vyhnula technické recesi, centrální banka tak má prostor udržet si restriktivní politiku. Více klíčových dat pro Kanadu již není, 6. března se dozvíme postoj centrální banky, kdy je na pořadu dne rozhodnutí o sazbách. Od jejího lednové zasedání klesla jádrová inflace nad očekávání více a přibylo pracovních míst. Předpokládáme ponechání sazeb na stávajících 5 %.

Trh s měnovými páry šel ve čtvrtek převážně do strany, především ten s hlavními páry neboli majors. Jedna výjimka se však našla, a to páry s japonským jenem, který posiloval proti ostatním světovým měnám. U japonského jenu stále panuje obava, že po zpevnění USDJPY směrem k 152,00 v posledních týdnech, je Japonsko připraveno podniknout příslušná opatření proti nadměrným pohybům směnných kurzů. Včerejší pohyb byl navíc podpořen výrokem člena Bank of Japan Takaty, který vyslal silný signál pro ukončení politiky negativních úrokových sazeb. USDJPY se tak dostal až o procento níže, než na jaké ceně otevřel.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0812 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,12 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0783 do 1,0867 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,35 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,44 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,28 až 25,41 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,31 do 23,53 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView

Newsletter