Inflace začne klesat na jaře. Koruna je nejsilnější od února

Klíčové body

  • ČNB ponechala sazbu na úrovni 7 %, intervence zůstávají ve hře.
  • ČNB čeká vrchol inflace kolem 20 %, na jaře by měla začít klesat.
  • Koruna krátce zpevnila k 24,16 za euro, je nejsilnější od února.
Zdroj: Depositphotos

Česká národní banka může být spokojená. Aniž by musela intervenovat, koruna je nejsilnější od února. Sazby bankovní rada ponechala beze změny, avšak s možností jejich dalšího růstu. O snížení úroků centrální banka vůbec neuvažuje. 

Koruna v prosinci posiluje. Nicméně to vypadá, že tentokrát v tom Česká národní banka nemá prsty. Od srpna ČNB „spálila“ vždy 3 až 5 miliard eur měsíčně k udržení stabilního kurzu koruny, za poslední měsíc jsou však pohyby kurzu pozvolné. Nic nenasvědčuje tomu, že by centrální banka v prosinci intervenovala.

Důvod, proč naše měna tolik posiluje, není úplně jednoznačný. I přes recesi, kterou máme za rohem, koruně pomohlo relativní uklidnění tržní situace, což vždy pomáhá rizikovějším měnám. Investorům se může líbit relativně vysoká úroveň sazeb, stejně tak i o něco klidnější stav na poli cen evropského energetického trhu. Relativně pozitivní nálada se ostatně projevuje například i v kurzu maďarského forintu či polského zlotého. Dalším faktorem je nepochybně možnost intervence ze strany ČNB. Ta obchodníkům dodala sebevědomí, že centrální banka nenechá kurz padnout.

Včera proběhlo poslední zasedání ČNB tohoto roku, kde nás žádné překvapení nečekalo. Bylo rozhodnuto, že hlavní úroková sazba bude i přes vysokou inflaci ponechána na úrovni 7 %. Pro ponechání sazeb hlasovalo 5 členů bankovní rady ze 7. Dva členové hlasovali pro zvýšení sazeb o 50 bodů. Guvernér Michl na tiskové konferenci uvedl, že ČNB očekává růst inflace až k hranici 20 % na začátku příštího roku. Důvodem bude návrat k původní metodice výpočtu inflace bez započítání tzv. úsporného tarifu a očekávané zdražení plynu a elektřiny.

Inflace by měla od jara klesat a během roku a půl by se měla přiblížit k cíli na 2 %. Michl však zdůraznil, že bankovní rada je připravena zvýšit v budoucnu sazby, pokud se zvýší poptávkové inflační tlaky. Mezi celkové proinflační tlaky banka zařadila rychlejší mzdový růst oproti prognóze, expanzivní fiskální politiku a lednové přecenění zboží a služeb. Mezi protiinflační rizika pak patří vzrůstající pravděpodobnost recese a rychlejší než očekávaný pokles jádrové inflace. Guvernér také zopakoval, že ČNB bude stále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

Pro shrnutí, v říjnu se kurz koruny pohyboval v pásmu 24,40 až 24,60 EURCZK, než přišlo postupné posilování během listopadu, a zejména nyní v prosinci. Včera se kurz krátce dostal pod 24,17 EURCZK, což byla nejsilnější úroveň od února. V tuto chvíli nečekáme, že by koruna výrazně posilovala. Příští rok by nás spíše mohlo čekat oslabení. Nicméně je potřeba brát v potaz, že ČNB je připravena skokovému oslabení zamezit intervencemi.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0632 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,93 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0562 do 1,0709 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,17 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,74 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,14 až 24,26 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,64 do 22,90 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter