Dolar se drží v mírném zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu jsou ve ztrátě, jediná koruna dopoledne zpevnila. Kurz se krátce podíval pod support 25,90 za euro, poté ale zisky mírně zkorigoval.

Inflace zpět nad cílem. ČNB zvýší sazby už v červnu, shodují se ekonomové

Tempo růstu tuzemských cen zrychlilo nad úroveň inflačního cíle České národní banky. Ekonomové se tak shodují, že guvernér Rusnok a spol. urychlí proces zvyšování sazeb. Vyšších úroků bychom se mohli dočkat již v červnu. 

„V květnu se inflace po třech měsících opět dostala nad cíl ČNB, když meziroční růst spotřebních cen dosáhl 2,2 %,“ okomentoval dnešní data ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Na vyšším růstu cen spotřebního koše se podepsaly ceny potravin a energií. Výrazně rostly i ceny topných olejů a pohonných hmot, které se odrazily v dopravě,“ doplnil.

Výhled vyšší inflace pak podle Šoltése podporuje i inflace v eurozóně, která v květnu zrychlila. „Očekáváme, že finální statistika potvrdí předběžný odhad evropské květnové inflace na úrovni 1,9 %,“ uvedl.  

„Návrat inflace nad inflační cíl otvírá České národní bance prostor pro pokračování v normalizaci měnových podmínek. Druhé letošní zvýšení sazeb by tudíž mělo přijít již v létě,“ je přesvědčen Šoltés. „Vysokou pravděpodobnost přikládáme možnosti, že se tak stane již při první možné příležitosti, tedy na konci června. K dřívějšímu zvýšení sazeb rovněž přispívají i neúspěšné slovní intervence některých členů bankovní rady v minulém týdnu, které se minuly účinkem, když nepřinesly žádné výrazné posílení koruny,“ konstatoval ekonom.

A právě sázky na brzké zvýšení sazeb reflektuje nejen vývoj koruny, která vůči euru zpevnila pod hranici 25,70 EURCZK, ale také kontrakty FRA 1×4 a 3×6. Ty se po dnešních datech dostaly dokonce na svá letošní maxima.

„Vzhledem k současným vyšším cenám ropy a neposilující koruně by se měla inflace v příštích měsících nadále pohybovat nad 2% cílem ČNB,“ očekává hlavní ekonom banky ING Jakub Seidler. „Inflační tlaky by však měly dále postupně sílit i díky nadále příznivému vývoji na trhu práce a rostoucím mzdám. Pokud by pak koruna setrvala na současných úrovních a stejně tak ceny ropy nezačaly výrazněji klesat, bude inflace na začátku příštího roku patrně flirtovat s 3% hranicí,“ odhaduje ekonom.

A právě to je i podle Seidlera důvod, proč ČNB  nebude další zpřísňování měnové politiky odkládat. „Koruna je v současnosti citelně slabší, než čekala ČNB ve své poslední prognóze (25,10 Kč za euro na začátku června), což si vyžaduje utahování měnových podmínek zvyšováním sazeb. K němu tak dle našeho názoru dojde již na příštím měnovém jednání koncem června a dnešní inflační čísla tuto pravděpodobnost dále zvyšují,“ uzavřel.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter