Inflace zpět nad cílem. ČNB zvýší sazby už v červnu, shodují se ekonomové

Tempo růstu tuzemských cen zrychlilo nad úroveň inflačního cíle České národní banky. Ekonomové se tak shodují, že guvernér Rusnok a spol. urychlí proces zvyšování sazeb. Vyšších úroků bychom se mohli dočkat již v červnu. 

„V květnu se inflace po třech měsících opět dostala nad cíl ČNB, když meziroční růst spotřebních cen dosáhl 2,2 %,“ okomentoval dnešní data ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Na vyšším růstu cen spotřebního koše se podepsaly ceny potravin a energií. Výrazně rostly i ceny topných olejů a pohonných hmot, které se odrazily v dopravě,“ doplnil.

Výhled vyšší inflace pak podle Šoltése podporuje i inflace v eurozóně, která v květnu zrychlila. „Očekáváme, že finální statistika potvrdí předběžný odhad evropské květnové inflace na úrovni 1,9 %,“ uvedl.  

„Návrat inflace nad inflační cíl otvírá České národní bance prostor pro pokračování v normalizaci měnových podmínek. Druhé letošní zvýšení sazeb by tudíž mělo přijít již v létě,“ je přesvědčen Šoltés. „Vysokou pravděpodobnost přikládáme možnosti, že se tak stane již při první možné příležitosti, tedy na konci června. K dřívějšímu zvýšení sazeb rovněž přispívají i neúspěšné slovní intervence některých členů bankovní rady v minulém týdnu, které se minuly účinkem, když nepřinesly žádné výrazné posílení koruny,“ konstatoval ekonom.

A právě sázky na brzké zvýšení sazeb reflektuje nejen vývoj koruny, která vůči euru zpevnila pod hranici 25,70 EURCZK, ale také kontrakty FRA 1×4 a 3×6. Ty se po dnešních datech dostaly dokonce na svá letošní maxima.

„Vzhledem k současným vyšším cenám ropy a neposilující koruně by se měla inflace v příštích měsících nadále pohybovat nad 2% cílem ČNB,“ očekává hlavní ekonom banky ING Jakub Seidler. „Inflační tlaky by však měly dále postupně sílit i díky nadále příznivému vývoji na trhu práce a rostoucím mzdám. Pokud by pak koruna setrvala na současných úrovních a stejně tak ceny ropy nezačaly výrazněji klesat, bude inflace na začátku příštího roku patrně flirtovat s 3% hranicí,“ odhaduje ekonom.

A právě to je i podle Seidlera důvod, proč ČNB  nebude další zpřísňování měnové politiky odkládat. „Koruna je v současnosti citelně slabší, než čekala ČNB ve své poslední prognóze (25,10 Kč za euro na začátku června), což si vyžaduje utahování měnových podmínek zvyšováním sazeb. K němu tak dle našeho názoru dojde již na příštím měnovém jednání koncem června a dnešní inflační čísla tuto pravděpodobnost dále zvyšují,“ uzavřel.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter