ING možná splatí záchranný balíček dříve. Lepší výsledky přiblížily i výplatu dividendy

Bankovní skupina ING, největší hráč na holandském trhu, dnes představila své čtvrtletní výsledky, které příjemně překvapily trh – provozní zisk před zdaněním ve výši 1,278 miliardy eur překonal analytiky odhadovanou úroveň 1,137 mld. eur a oproti stejnému čtvrtletí v minulém roce poskočil o 11,4 % výš.

Bance se podařilo překonat očekávání i na úrovni čistého zisku, který narostl na 1,07 mld. eur (oproti očekávané úrovni 1,01 mld. eur) z předchozích 895 milionů eur v loňském roce.

Díky lepším než očekávaným výsledkům banka údajně zváží, zda nesplatit dluh holandské vládě dřív. Ta v roce 2008 poskytla ING finanční injekci a pomohla jí postavit se znovu na nohy poté, co ji aktiva krytá americkými hypotékami srazila během finanční krize do hlubokých ztrát.

Aktuálně už banka splatila 9,3 miliardy eur z finanční pomoci a 3,2 miliardy eur na úrocích a poplatcích. Poslední splátka ve výši 1,025 miliardy eur má být splacena v květnu 2015. Banka ale nyní oznámila, že pokud to bude možné, splatí dluh dříve. Dokud totiž nebude mít splaceno, nebude moci začít znovu vyplácet dividendy. Květen 2015 je tak nejzazší termín, kdy se mohou investoři opět těšit na výplatu, a to poprvé od roku 2008.

„Jsme velmi hrdí na to, jaké děláme v posledních letech pokroky v restrukturalizaci. Posouváme se vpřed jako silnější, jednodušší a stabilnější společnost,“ prohlásil generální ředitel skupiny Ralph Hamers.

Součástí podmínek záchranného balíčku byl i prodej sekce zaměřené na pojišťovnictví, aby ING zůstala čistě bankou. Z prodeje akcií pojišťovny NN Group NV již ING získala 2,2 mld. eur, zbývající 68procentní podíl, oceněný na 5,1 miliard eur, musí prodat do konce roku 2016. Bance ještě zůstal zhruba 43procentní podíl v americké pojišťovně Voya Financial Inc., která dříve do skupiny ING patřila.

Generální ředitel banky už v březnu oznámil, že do roku 2017 je cílem banky navyšovat objem úvěrů o 4 % ročně a posilovat aktiva o 3 % ročně, hlavně navýšením vkladů.

Akcie ING včera před výsledky oslabily o 0,4 %, dnes přidávají 1,4 %. Od začátku roku titul odepsal 4,4 %, přičemž index vybraných bank STOXX Banks 600 oslabil o 3,8 %.

Newsletter