ING: Rusnok bude chtít oslabit korunu. „Exit“ zatlačí na dluhopisy

Pod psychologickou hranici minus jednoho procenta stlačí podle stratégů ING výnos dvouletého českého vládního dluhopisu blížící se konec intervencí ČNB na české koruně proti euru. Takzvaný „exit“ ČNB čeká ING v první polovině příštího roku. Nejbližší zasedání bankovní rady tento čtvrtek při účasti čtyř ze sedmi členů zásadní změny nepřinese, slova guvernéra Rusnoka ale podle ING půjdou směrem oslabení koruny kvůli tlaku na ni a vzrůstajícímu objemu intervencí v září.

ING ve své čerstvé analytické zprávě potvrzuje, že je nastavena „short“ na měnovém páru EURCZK skrze 12měsíční forward a očekává další pokles výnosů na především kratších splatnostech tuzemských vládních dluhopisů.

„Zejména kratší splatnosti českých vládních dluhopisů primárně pocítí příliv prostředků do koruny. Se vzestupem přílivu kapitálu očekáváme pokles výnosu na dvouletém dluhopisu pod psychologickou hranici minus jednoho procenta,“ poznamenává ING k dění při rostoucím očekávání konce kurzového závazku ČNB na koruně. Jak pravděpodobné ING stále vidí opuštění závazku v první polovině roku 2017.

Od nejbližšího zasedání bankovní rady ČNB tento čtvrtek při počtu 4 ze 7 přítomných členů nečekají ekonom ING Jakub Seidler a stratég Petr Krpata změnu v nastavení měnové politiky ČNB. Slova Jiřího Rusnoka ale podle nich budou chtít směrem oslabení koruny působit. „Důvodem není výhled pro českou ekonomiku, ale právě tlak na závazek ČNB,“ uvádí ING.

Zářijový objem intervencí ČNB po jednotkách miliard v červnu a červenci a vzestupu v srpnu očekává ING za září intervence ČNB na koruně v objemu 70 až 80 miliard korun. Pokud by takového objemy pokračovaly několik měsíců, podle ING by ČNB mohla sáhnout k zavedení režimu negativních sazeb, které by se uplatnily právě jen na do koruny příchozí kapitál.

Newsletter