Instrument
Pro zobrazení jiných měnových párů prosím přepište měny v horní části grafu.
Články z rubriky Devizové trhy
Vrátí se americké dluhopisy ke svému normálu?
Americké dluhopisy nejdelších splatností získaly zpět ztracenou poptávku. Tržní očekávání pracuje se snížením sazeb Fedu o procentní bod v letošním roce. Zhoršení výkonu americké ekonomiky by za současné situace měly reflektovat nejvíce dluhopisy středních splatností.
Dolar opět slábne. Výhled zůstává pod vlivem obchodních válek
Podle nové prognózy Standard Chartered by se kurz EUR/USD měl na konci druhého čtvrtletí 2025 pohybovat na úrovni 1,16 a tuto hodnotu by si měl udržet i do konce roku. Původní odhad pracoval s hodnotou 1,0400. Banka není sama, přehodnocení se koná prakticky u všech velkých institucí, a většina předpokládá další růst eura na úkor dolaru.
Plošná cla jako vítězství zbytku světa?
Američané jsou veskrze praktický národ. Jsou mistři v řešení problémů a nalézání...
Turbulence na globálních trzích nechaly korunu překvapivě v klidu
Čtvrteční obchodní seance přinesla na forexu zvýšenou volatilitu. Obchodníci reagovali na pokračující obchodní napětí mezi USA a Čínou, a to oslabením dolaru. V Indii došlo k nejhoršímu teroristickému útoku za dvě dekády. Koruna posilovala proti světovým měnám a akcie si připsaly zisky díky optimistickým scénářům.
Trhy ocenily možnost uklidnění celních válek
Akcie ve středu zaznamenaly silný růst. Dolar nejprve pokračoval v poklesu, během dne se však trend otočil. Ztráty vykazovalo zlato. Wall Street zaznamenala výrazné zisky poté, co americký prezident Trump uklidnil obavy o nezávislost americké centrální banky. Nad očekávání lepší data z výrobního sektoru a náznaky možného zmírnění obchodního napětí s Čínou přidaly k pozitivnímu sentimentu.
Donald Trump opět žehlí tržní paseku, kterou sám nadělal
Americký prezident Donald Trump opět žehlil tržní paseku, kterou sám nadělal. Trhy to ocenily. Tlaky na pokles akcií a oslabení dolaru polevily. Ulevilo se nám? Asi jen do doby, než bude vše opět horší. Hlavní rizika americké ekonomiky nezmizela.
Donald Trump chce odvolat šéfa centrální banky. Trhy reagují negativně
Americký prezident Trump začal vyhrožovat odvoláním šéfa Fedu Powella. Tento krok se zdá skandální a neomluvitelný z pohledu tradičního politického ukotvení centrální banky. Trhy reagují poklesem akcií, oslabením dolaru a nárůstem výnosů nejdelších splatností.
Trh zpochybňuje roli dolaru jako bezpečného přístavu
Trh zpochybňuje roli dolaru jako bezpečného přístavu. Vidět jsme to mohli v první polovině dubna na rozchodu vývoje amerických výnosů a kurzu zelených bankovek. Citlivost kurzu ukázala, že by toto zpochybnění mohlo mít delšího trvání.
ECB sníží sazby v prostředí historicky nejsilnějšího eura
Dnes začíná první den dubnového zasedání Evropské centrální banky. Není tomu tak dávno, co trhy pro tento měsíc očekávaly stabilitu sazeb. Dnes s téměř stoprocentní jistotou pracují se scénářem snížení úroků o čtvrt procentního bodu. Důvodem přehodnocení nebyla jen nad očekávání mírnější inflační čísla, ale především nejistota spojená s Trumpovou agresivní celní politikou.
Trhy vstřebávají celní chaos. Euro dominuje
Chaos v americké celní politice rozkolísal trhy. Enormní množství volatility, která působila na trzích, je spojováno s vážnými krizemi a nemá většinou dlouhého trvání. Nejpohyblivější byly páry s americkým dolarem, kde bylo v některých případech dosaženo historických pohybů.
Závěr vyvozený z chování trhů v minulém týdnu je mrazivý
Americký dolar přišel během deseti dnů následujících po „Dni osvobození“ o roli bezpečného přístavu. Jako bezpečné aktivum, do něhož se ukrývá kapitál, zafungoval švýcarský frank a státní dluhopisy denominované v euru. Další korekce ukáže, do jaké míry se chování investorů změnilo.
Dolar v korekci po Trumpově manipulaci
Strach a hysterie v dnešních dnech kraluje trhům. Clona chaosu zastírá zrak investorů, jejichž rozum se ztrácí v mlze emocí. Tato hysterie se následně zrcadlí v obchodním šílenství, které vládne tržním pohybům, a každý nový titulek či výrok oranžového magnáta živí další vlny volatility.
Jsme na tom hůř, ale ulevilo se nám. Co nás naučila Trumpova otočka?
Jsme na tom hůř, ale ulevilo se nám. Americký prezident Donald Trump předvedl celní otočku, kterou zachránil trhy před dalším poklesem. Na Čínu, která si dovolila vzdorovat, bylo uvaleno clo 125 %. U zbytku světa byla ohlášena 90denní pauza recipročních cel, která byla na tu dobu snížena na 10 %. Jaké ponaučení si z Trumpovy strategie odnášíme?
Ano, výprodej může pokračovat
Výprodej na trzích může pokračovat. Ekonomické pozadí stojící za vším se nezměnilo. Donald Trump se k ústupkům nemá, výhled americké ekonomiky se nelepší. Spíše naopak. Měnová politika je v kleštích. Ke snížení sazeb nemá argumenty, pravděpodobnější by byl zásah na uklidnění dluhopisového trhu. Jestli na něj dojde, můžeme jen spekulovat.
Donald Trump celní pauzu neplánuje. Naopak může ještě přitvrdit
Trumpův „Den osvobození“ způsobil na trzích totální paniku. Analytici největších světových bank...
Donald Trump nechá trhy padnout klidně až o dvacet pět procent
Akciové trhy se otřásají, ale Donald Trump již čtvrtý den hraje golf. Desetiprocentní propad indexů by za minulé vlády vyvolal frenetickou aktivitu ministra financí a guvernéra centrální banky. Tento víkend však zavládlo ticho.
Celní výprodej. Nebyl první, a dost možná ani poslední
Na trzích zavládla celní divočina. Z futures amerických akcií jsme už během středeční noci viděli, že čtvrteční obchodování na Wall Street přinese silné výprodeje. A stalo se. Trh se na negativní dopady americké celní politiky připravoval už před samotným vystoupením Donalda Trumpa. To, co prezident nakonec doručil, by vša akciové medvědy mohlo u kormidla udržet delší dobu.
Donald Trump nás osvobodil od silnějšího dolaru a akciových zisků
Prezident Trump zavedl nejpřísnější americká cla za posledních sto let. Gradování Trumpovi kampaně znervóznilo investory, kteří považují obchodní válku za riziko pomalého růstu a vyšších cen v nejsilnější ekonomice světa.
Z americké ekonomiky nepřichází příliš pozitivních zpráv
Z americké ekonomiky přišla data, která do současného prostředí nevnáší žádnou pozitivní změnu. Naopak potvrzují výhled, který nastínila březnová prognóza Fedu. A tím je scénář slabšího růstu a vyšší inflace, za kterým stojí celní politika Donalda Trumpa.
Jak může Trumpova celní politika rozhodit trhy?
Oblíbeným nástrojem amerického prezidenta jsou jednoznačně cla. I tento týden přinese Trumpova administrativa opatření v této oblasti. Trhy zatím na tuto informaci nijak zásadně nereagují. Už se v minulosti ukázalo, že Donald Trump je otevřený k vyjednávání. Případně naplánovaná cla může zrušit.