Intel chystá velké věci. Už spolupracuje s BMW. Na čem?

Technologická firma Intel oznámila nákup firmy Mobileye za 15,3 miliardy dolaru. Tato dohoda zahýbe s rozvíjejícím odvětvím autonomních aut. Intel se už dokonce spojil s německou automobilkou BMW a získává tak konkurenční výhodu.

Souboj mezi technologickými firmami v oblasti samořiditelných vozů se dá přirovnat k závodu ve zbrojení. Jde více o rychlost než o preciznost. Vstup Intelu na tento trh je velkou událostí jak pro vývojáře technologií, tak pro samotné výrobce aut. Firmám Nvidia a Qualcomm tudíž přibyl zdatný konkurent ve vývoji čipů určených právě pro výbavu autonomních aut.

Dle banky Goldman Sachs je toho v sázce opravdu hodně. „Goldmané“ předpověděli, že od roku 2015 do 2025 vzroste trh s autonomními auty z hodnoty tří miliard dolarů na 96 miliard. Dlouhodobá předpověď do roku 2035 pak predikuje růst až na neuvěřitelných 290 miliard dolarů. Někteří skeptičtí odborníci si však nejsou jistí, zda v příštích čtyřech letech dokáže některý z výrobců představit plně samořiditelné auto, tak jak to mnozí z nich slibují.

Tesla reportovala výsledky. Jak (ne)překvapila?

Intel před nákupem Mobileye nebyl velkým hráčem na tomto trhu. V předchozích letech ale investoval do několika startupů, které se zaměřovaly na robotiku či senzory pro autonomní auta. S nákupem Mobileye do svého portfolia přináší zcela nové technologie kamer, senzorů, mapování terénu a mnoho dalších.

„Pro Intel je to obrovská příležitost plně vstoupit na trh, který má značný růstový potenciál. Technologie od Mobileye může být pro další vývoj kritická. Cena akvizice se mi zdá v pořádku,“ uvedla k tématu analytička Loop Capital Markets Betsy Van Hees.

Svět za volantem Tesly, na který nemusíte sáhnout

Někteří však s Van Heesovou nesouhlasí a zdůrazňují, že cena akvizice je 21krát větší, než byly očekávané tržby společnosti Mobileye v roce 2017.

Intel a Mobileye už zahájili kooperaci s německým BMW. Jejich cílem je mít připraveno asi čtyřicet autonomních testovacích aut už v druhé polovině tohoto roku.

Newsletter