Dolar zpevnil pro 1,0850 za euro. Evropské výnosy rostu, americké klesají. Koruna se obchoduje v pásmu 25,30-25,35 za euro.

Intel tíží PC trh, akcie přesto rostou. Wall Street smíšená

Americké akcie dnes zakončily výše, pokud jde o širší index S&P 500 a Dow Jonesům akciový index. Připsali si 0,16 %, respektive 0,33 %. Opakem je technologický Nasdaq, který klesl o 0,22 %. Dařilo se energetickým titulům.

Oči investorů se na závěru trhu upínali k výsledkům technologického gigantu Intel. Ten zvýšil meziročně kvartální zisk na akcii na 41 z 38 centů a vyrovnal tak očekávání analytiků, tržby se ale naopak od loňské úrovně mizivým růstem na 12,78 z 12,76 miliardy dolarů takřka neodpoutaly a skončily za odhady analytiků, tedy zklamáním. Intel dnes pro druhé čtvrtletí předpověděl tržby na úrovni 13,2 miliardy dolarů plus či minus 500 milionů dolarů. To je za očekáváním analytiků, kteří počítaly s úrovní kolem 13,5 miliardy dolarů. Akcie firmy ale rostou o více jak 3 % k 32,5 USD. Řádné obchodování uzavřely o 0,8 % níže.

Intel tedy sice naplnil zisková očekávání, ale zaostání tržeb vysvětlil zejména prodeji osobních počítačů (PC). Už v březnu firma oznámila opatrný výhled právě kvůli situaci na PC trhu a kvartální výsledky zde odkryly u tržeb meziroční pokles o 8 % na 7,4 miliardy dolarů. Datová centra ale příjmy zvýšila o 19 % na 3,7 miliardy dolarů a Intel právě na ně sází.

Vývoj v reakci na výsledky z části napravuje vývoj akcií od počátku roku, kdy ty ztratily do dneška 12 %. V tomto týdnu byl potvrzen konec námluv mezi Intelem a Alterou. Jednání skončila kvůli nedohodě na ceně. 

Newsletter