Internetový gigant je větší než malá země. Víte o koho jde?

Amazon patří k nejstarším internetovým obchodům svého druhu a také k těm nejúspěšnějším. Jeho zakladatel a nynější ředitel Jeff Bezos začínal v raných dobách rozvoje internetu s internetovým knihkupectvím Cadabra.com, aby jej poté přejmenoval podle řeky Amazonky a vybudoval z něj úspěšný fenomén na poli on-line nakupování, který je dnes mnohými považován za monopol.

Příjmy společnosti Amazon Inc., která vlastní internetový obchod Amazon.com, dnes dosahují zhruba 7 miliard dolarů ročně, přičemž firma dokázala relativně stabilně růst i v dobách ekonomické recese. V posledních letech také exponenciálně rostl i objem zaměstnanců společnosti. Jak ukazuje následující graf ze serveru Business Insider zpracovaný na základě dat Statista, ve třetím čtvrtletí letošního roku dosáhl počtu téměř 542 tisíc.

Toto číslo je přitom vyšší než počet obyvatel 63 zemí a území na světě. Počet lidí, které zaměstnává Amazon, je například větší než populace Islandu, která čítá kolem 335 tisíc obyvatel. Internetový gigant ovšem stále hledá desítky tisíc dalších pracovníků. Jak uvádí Business Insider, v souvislosti s plánovaným otevřením druhé centrály hodlá společnost nabídnout dalších 50 tisíc pracovních míst na plný úvazek, o prázdninách chce pak najmout 120 tisíc sezónních pracovníků.

Během posledních třech měsíců v Amazonu přibylo téměř 160 tisíc zaměstnanců, z velké části to však bylo způsobeno akvizicí Whole Foods. Právě v souvislosti s tímto převzetím se o Amazonu stále častěji hovoří jako o monopolu. Jak však ve svém článku na serveru Economy and Market na konkrétních číslech vysvětluje Charles Sizemore, Amazon je velký a stále větší, avšak o monopol nejde. Monopol je standardně spojený s vyššími cenami a nižší konkurencí, což tomuto případu moc neodpovídá. Navíc ani podíl společnosti na trhu není tak velký, jak by se mohlo zdát. Amazon ani není největším prodejcem v USA, tím je stále Walmart. Amazon by ho však mohl o jeho prvenství připravit v příštích pěti až deseti letech.

Newsletter