Investoři v Praze se dnes odvrátili od rizika

Pražská burza zavřela mírně ve ztrátě, index PX oslabil o 0,25 %. Za poklesem jsou hlavně banky, Erste oslabila o 1,36 %, Komerční o 1,13 % a VIG o 0,55 %, naopak díky zahraniční poptávce šly proti trhu akcie ČEZ a O2. ČEZ uzavřel se ziskem 1,31 % na cenové hladině 589 korun a byl jedinou utilitou v regionu, která zakončila dnešní den se ziskem. Akcie O2 dnes vystřelily o 2,46 % na 225 korun, pravděpodobně dochází k rotaci kapitálu z bank do méně riskantních sektorů, jako jsou například právě telekomunikační firmy, které navíc většinou nabízí slušný dividendový výnos.

Okolní trhy byly taktéž imunní k silným propadům na rozvinutých trzích. Polský index WIG20 aktuálně klesá o 0,2 % a maďarský BUX o zanedbatelných 0,1 %.

Mnohem hůře si vedou západoevropské burzy. Německý DAX oslabuje o 1,9 % kvůli vybírání zisků na automobilkách a bankách. V Evropě pak nejvíce klesají akcie Phillips -6 %, nebo například Vinci -4 %. Americké akcie dnes dostávají tvrdou lekci, indexy Dow Jones a Nasdaq aktuálně klesají o 2 %.  

Newsletter