Dolar dnes ráno umazává část zisků nabraných po včerejším zasedání Fedu. Proti dolar se obchoduje zpět kolem hranice 1,1700 EURUSD. Včerejší posílení dolaru posunulo koruna zpět k 25,40 za euro. Dnes ráno kurz nabírá mírné zisky směrem pod tuto hranici.

iPhone 6 zabodoval. Apple vyráží dech ve všech směrech

(Aktualizováno 8:48) Tradičně jeden z nejočekávanějších reportů v rámci americké výsledkové sezóny představují čísla amerického výrobce všudypřítomných iPhonů. A očekávání pro Q1 letošního fiskálního roku byla pekelně vysoko, zejména s ohledem na v září představenou „šestkovou“ řadu chytrých telefonů. Odhady analytiků přitom znatelně překonávaly výhled samotné společnosti. Té se tím spíše povedlo s naprostým přehledem očekávání trhu překonat.

Apple oznámil čtvrtletní zisk 3,06 dolaru na akcii a to na tržbách 74,6 miliardy dolarů, meziročně o téměř 30 % vyšších. Akcie firmy, v závěru obchodní seance o 3,5 % slabší, v aftermarketu rostou o více než 5 %. Celkový čtvrtletní zisk dosáhl úrovně 18 miliard amerických dolarů a je tak nejvyšší v historii celého podnikového sektoru ve Spojených státech.

Jaká byla očekávání analytiků? Co do zisku přepočteného na akcii byla nastavena na 2,60 dolaru. Apple v tomto ohledu „strčil do kapsy“ i ten nejoptimističtější odhad 2,97 USD. Pro srovnání, v prvním kvartálu loňského fiskálního roku firma vydělala srovnatelných 2,07 dolaru na akcii. Co do tržeb, vysoká očekávání od prodejů iPhone 6 i od odbytu na čínském trhu vedlo analytiky k průměrnému odhadu (Reuters) 67,7 miliardy dolarů. Sama společnost v říjnu odhadla rozmezí pro výši tržeb za Q1 fiskálního roku 2015 na 63,5 až 66,5 mld. dolarů. Opět – i tržby (tentokrát těsně) překonávají nejeuforičtější analytický odhad 74,3 mld. USD.

Apple nezklamal. iPhone 6 s peněženkou a chytré hodinky!

Mezi nejsledovanější údaje v rámci čísel Apple patří pokaždé objem prodeje iPhonů. Tentokrát byla laťka velmi vysoko – analytici očekávali, že firma oznámí za uplynulý kvartál odbyt zhruba 65,7 milionu přístrojů, ty nejoptimističtější odhady dokonce zněly na 70 milionů kusů. A opět překonáno! Apple za uplynulé tři měsíce prodal rekordních 74,5 milionu chytrých telefonů. To je meziroční raketový nárůst o zhruba 46 %.

Prodej tabletů iPad i osobních počítačů Mac očekávání zhruba naplnil na úrovni 21,4 milionu (meziroční pokles o 18 %) resp. 5,5 milionu přístrojů (meziroční růst o 14 %). „Poptávka po produktech Apple vylétla do rekordních výšin,“ komentoval bodře šéf firmy Tim Cook.

Dalším pozitivním překvapením je zveřejněný objem volné hotovosti firmy. Apple podle dnešních údajů „sedí na“ 178 miliardách dolarů, což je mezikvartální nárůst o 15 %.

Apple zveřejnil výhled pro Q2, podle něhož čeká současný kvartál výrazně slabší oproti tradičně silnému předvánočnímu období, nicméně znatelně silnější v meziročním srovnání. Tržby by měly dosáhnout 52 mld. – 55 mld. dolarů. Konsensus trhu je cca 53,8 mld. USD, po výsledku 45,6 mld. USD ve 2Q14. Firma zřejmě do očekávání výsledků za druhý kvartál zahrnuje mimo jiné efekt silnějšího dolaru, který zdraží iPhony, iPady i další produkty pro zákazníky mimo domácí trh, především ty ruské.

Horké Jablko a sázka na iPad

Apple v roce 2014 mění historii. Ne zcela, jak by chtěl…

Newsletter