Iphone překvapil americkou vládu. Špehovat je těžší

iPhone od Applu a webové stránky jako Facebook „zaskočily“ americkou vládu. Důvod? Špehovat komunikaci je nyní díky silnějšímu šifrování daleko těžší, poznamenal pro CNBC Glenn Greenwald, který jako první informoval o ukradených souborech Edwarda Snowdena – někdejšího spolupracovníka NSA (National Security Agency), který v roce 2013 otřásl světem, když představil špionážní praktiky NSA, které zahrnovaly pravidelné pokusy sledovat data velkých technologických společností.

Glenn Greenwald, muž, který pomáhal zveřejňovat Snowdenovy dokumenty, uvedl, že společnosti ze Silicon Valley na svých výrobcích posílily šifrování a špehovat je tak daleko složitější. „Apple nyní začíná na nových iPhonech spouštět důležitou šifrovací technologií a to doslova zarazilo vlády po celém světě,“ řekl Greenwald CNBC na tech veletrhu CeBIT v Německu.

Společnosti jako Apple, Google, Facebook a Yahoo byly po Snowdenově odhalení v centru pozornosti. Informace z dokumentů, které Snowden zveřejnil na začátku tohoto měsíce, poukazují na to, jak se CIA již desetiletí snaží rozlousknout zabezpečení produktů Apple.

Nová hackerská hrozba?

Převod peněz přes Facebook. Like?

Loni Yahoo prozradilo, že mu bylo vyhrožováno pokutou 250 tisíc dolarů za den, pokud nezačne předávat data NSA. Tito techničtí obři tak udělali kroky, které vedly k ujištění, že je jejich komunikace v bezpečí, poznamenal Greenwald, držitel Pulitzerovy ceny. Dodal, že tento postup byl motivován spíše strachem ze ztráty zákazníků, než péčí o ochranu osobních údajů. „Pokud byste byl zástupce Facebooku nebo Applu, byl byste velmi znepokojen tím, že příští generace uživatelů budou citlivé na hru brazilských, korejských a německých mediálních společností, kteří říkají – nepoužívejte Facebook a Google, protože vaše data poskytnou NSA.“

Apple už chystá nový iPhone, má rozpoznat sílu dotyku

Newsletter