Írán podepíše jadernou dohodu až po stažení všech sankcí

Po úspěchu z minulého týdne, kdy se jednání mezi Íránem a šesti mocnostmi konečně posunulo o krok vpřed, přišel íránský prezident Ruhání společně s duchovním vůdcem země Sajjidem Alím Chameneím s jasným požadavkem. Dle slov obou zmiňovaných podepíše Írán konečnou podobu jaderného dohody, pouze pokud budou staženy doposud uvalené sankce, a to všechny najednou.

„Žádnou dohodu nepodepíšeme, pokud nebudou všechny sankce staženy najednou v jeden den,“ zaznělo dnes z úst íránského prezidenta Ruháního. Sám ajatolláh Chameneí jeho slova podpořil. Dle něj by všechny sankce měly být staženy tehdy, jakmile bude podepsána dohoda. „Pokud by stažení sankcí mělo být spojeno s určitým procesem, proč bychom vůbec začínali nějaká jednání?“ přepisuje vůdcova slova agentura Reuters.

Předběžná dohoda, které bylo dosaženo minulý týden ve Švýcarsku, přinesla částečné uvolnění dlouhodobého napětí mezi oběma tábory. S výrokem íránského vedení mají problém především Spojené státy, které v pondělí jasně uvedly, že sankce by měly být vyřazeny postupně v rámci závěrečného paktu, jehož nejzazší termín je nastaven na 30. června. Dle informací Reuters na tomto stanovisku USA i nadále trvají.

Možná dohoda s Íránem sráží cenu ropy

Írán. Nový drahokam rozvojových trhů

Newsletter