Islámský stát hrozí mnohem tvrdšími útoky než v Bruselu

AKTUALIZOVÁNO: Zásadně těžšími útoky proti těm, které dnes prožila Belgie a které v Bruselu na letišti a v metru zanechaly podle posledních dostupných informací nejméně 34 mrtvých a desítky zraněných, pohrozil Islámský stát zemím, které vůči němu zasahují.

„Přísaháme, že státy, které jsou spřízněny proti Islámskému státu, budou čelit temným dnům za jejich agresi vůči našemu státu. ..Aláh učinil naše údery přesnými a pomohl nám uspět. Žádáme, aby přijal naše bratry, jako mučedníky,“ cituje prohlášení IS britský Daily Mail.

 

Odletovou halou bruselského letištěm dnes ráno otřásly dvě exploze. Podle neoficiálních zdrojů vybuchly nálože a zahynulo několik lidí, úřady ale zatím neoznámily, že jde o terorismus.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 22. březen 2016

 

Belgická policie zveřejnila záběry osob z letiště, o kterých se domnívá, že odložily bombu a uprchly, uvádí De Standaard. Variantou je, že jeden z uprchlých následně odpálil bombu ve stanici metra Maalbeek. Ta zabila další dvacítku lidí o necelých 80 minut později proti výbuchům na letišti. Po jednom muži policie intenzívně pátrá.

V pohotovosti jsou policisté a další ozbrojené složky ve Velké Británii, jednom ze spojenců proti IS. Hlídány jsou veškeré památky, nádraží či letiště. Belgický ministr vnitra ihned po zatčení Salaha Abdeslama za domnělou organizaci útoků v Paříži varoval před tím, že Belgii odvetné útoky mohou zasáhnout.

Také americké tajné služby se domnívají, že pachatelé dnešních teroristických útoků v Bruselu byli s největší pravděpodobností spojeni s 26letým Salahem Abdeslamem, uvedla agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele.

 

Co napáchaly útoky v Bruselu na trzích? Dodaly sílu Brexitu a srazily tak libru. Posílily německé dluhopisy, zlato nebo japonský jen

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 22. březen 2016

 

Při domovní prohlídce na bruselském předměstí Schaarbeek našla policie výbušninu, vlajku Islámského státu (IS) a chemikálie. Na tiskové konferenci to dnes večer uvedl belgický státní zástupce Frédéric Van Leeuw. Razie podle něj v současnosti probíhají na několika místech po celé Belgii. Premiér Charles Michel i král Filip vyzvali Belgičany ke klidu.

„Domovní prohlídky provedené v Schaarbeeku vedly k nalezení výbušného zařízení, které mimo jiné obsahovalo hřebíky,“ uvedl Van Leeuw. Schaarbeek patřící do bruselského regionu leží mezi centrem města a letištěm Zaventem.

Státní zástupce varoval na tiskové konferenci novináře, aby se nepouštěli do pátrání na vlastní pěst, neboť by tím prý mohli překazit policejní vyšetřování. Policie už dříve veřejnost požádala o zdrženlivost, neměla by například informovat na sociálních sítích o probíhajících raziích.

Belgická vláda dnes vyhlásila v zemi třídenní státní smutek, oznámil mluvčí belgického premiéra Charlese Michela. Vlajky budou na všech úředních budovách až do čtvrtka vlát na půl žerdi.

Česká vláda večer potvrdila avizovaný krok a na mimořádném zasedání schválila vyhlášení prvního stupně ohrožení terorismem. Novinářům to po večerním jednání kabinetu oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pro zajištění bezpečnosti ministři souhlasili také s nasazením až 550 vojáků na dobu dvou měsíců. Česko podle dřívějšího vyjádření premiéra není v bezprostředním ohrožení.

ČR je v pohotovosti. Otřesné, zní po Bruselu

Newsletter