Islámský stát zařadil ve videu Česko mezi úhlavní nepřátele

AKTUALIZOVÁNO: Radikální organizace Islámský stát (IS) prý nově zařadila ve svém nejnovějším propagandistickém videu Českou republiku mezi své úhlavní nepřátele v „koalici ďáblů“. Extremisté vyhrožují odvetnými opatřeními alianci 60 zemí, jejichž vlajky se v záznamu objevují. Snímek, jehož pravost se stále ověřuje, zveřejnil panarabský deník Al-Haját a po něm jej převzaly západní weby.

„Sčítáme vaše prapory. Podle našeho proroka jich bude 80. Pak vás nakonec sežehnou plameny války na pahorcích smrti,“ říká v záznamu hlas, který se zjevně inspiroval tónem, jakým se informuje o filmových novinkách.

„Shromažďujte své spojence. Kujte proti nám pikle a neskýtejte nám čas k oddechu. Náš spojenec je ale největší. Je to Bůh a všechna sláva patří jemu,“ dodává se v komentáři, podle kterého zvyšování počtu nepřátel bude v bojovnících IS jen znásobovat jejich víru.

Ve skupině údajné satanské koalice jsou fakticky všechny země NATO a státy arabské koalice, která se podílí na leteckých operacích proti IS. Zařazeno je mezi nimi i Rusko nebo Čína. Video bylo zveřejněno v několika jazykových mutacích, v angličtině a zřejmě i ve francouzštině, ruštině a turečtině.

„Nepodcenit“. „Jsme v dobrém klubu“

Prohlášení Islámského státu, který prý zařadil Českou republiku mezi své úhlavní nepřátele v „koalici ďáblů“, není možné podcenit, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Tajné služby mu budou věnovat odpovídající pozornost, napsal dnes ČTK. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) propagandistické video označil za dosud nejviditelnější výpad teroristů vůči Česku. „Jsme v dobrém klubu,“ reagoval zprávu o videu Islámského státu podle svého mluvčího prezident Miloš Zeman.

„Česká republika je už několik let součástí mezinárodní koalice, která aktivně bojuje proti Islámskému státu. Není důvod se divit, že si toho islamističtí radikálové všimli,“ uvedl ministerský předseda. „Nic nesmíme podcenit, včetně tohoto prohlášení. Policie a tajné služby mu budou věnovat odpovídající pozornost,“ poznamenal také.

Ani podle Chovance není na prohlášení nic překvapivého. „Jsme na seznamu nejvyspělejších zemí světa, kterým fanatičtí teroristé vyhlásili válku už dávno. Jsem přesvědčen, že tuto válku vyhrajeme. Naše bezpečnostní opatření zůstávají i nadále posílená,“ napsal ministr ČTK.

Bezpečnostní informační služba (BIS) je podle svého mluvčího Jana Šuberta na možná rizika připravena už řadu let. „Náš pracovní režim je dlouhodobě nastaven na vysoký stupeň pozornosti. Uděláme maximum, abychom náš stát uchránili před nebezpečím teroristického útoku. Potenciální riziko si velmi dobře uvědomujeme už pěknou řádku let,“ řekl Šubert ČTK. Hrozba podle něj vyplývá zejména ze spojenectví Česka s NATO a členství v mezinárodní protiteroristické koalici.

„Tak nás IS prý zařadil do ‚ďábelské koalice‘. Každým svým činem IS ukazuje, že nejsme ve střetu různých kultur, ale ve střetu s barbarstvím!“ vyjádřil své přesvědčení na twitteru ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Za překvapivé nepovažuje prohlášení ani vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Česko hájící demokracii a svobodu je podle něj samozřejmě v přísném rozporu s touto teroristickou skupinou. Bělobrádek navrhl Sobotkovi, aby kvůli videu svolal bezpečnostní radu státu. Za to se postavil i ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

„Představitelé tzv. Islámského státu sami říkají, že nejméně polovina jejich tažení proti nám je mediální kampaň. Teď si užívají své pochybné čerstvé popularity a snaží se zasáhnout co nejdál a vydržet co nejdéle. Připadá mi, že dokonce i reagovat na jejich velkohubé filmové klipy je chyba,“ reagoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Zničit základní ideu terorismu podle něj bude trvat. „My se musíme naučit s ní žít, čelit této hrozbě a omezovat ji na minimum. Bude to tvrdý a těžký zápas a my musíme být součástí těch, kteří ho podstupují, protože jsme součástí civilizace, na kterou toto zločinné uskupení útočí,“ konstatoval také.

Newsletter