Italský tisk: ČEZ v řádu dní podá nabídku na podíl Enelu ve slovenské energetice

(Rozšířeno 26. 8. 9:31)Tuzemská energetická společnost ČEZ se zajímá o převzetí dvoutřetinového podílu v největším slovenském výrobci elektřiny Slovenské elektrárne, který prodává italská energetická skupina Enel. Napsal to italský finanční list Il Sole 24 Ore. Oficiální nabídku chce prý ČEZ předložit v následujících dnech.

„Mohu potvrdit, že se nyní připravujeme na zahájení oficiální diskuse o prodeji,“ řekla dnes ČTK mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Zmiňovat další podrobnosti je podle ní předčasné.

Jednání s Enelem podle italského listu potvrdil i člen představenstva společnosti ČEZ Pavel Cyrani.

Prodej 66 procent akcií SE je součástí plánu nejzadluženější evropské energetické společnosti prodat majetek v hodnotě 4,4 miliardy eur (122 miliard Kč). Firma tím chce snížit dluh na zhruba 37 miliard eur (více než bilion Kč).

Informované zdroje agentury Reuters v červnu sdělily, že zájem o koupi podílu v SE vyjádřilo několik společností. Podle starších zpráv italských médií se o podíl zajímal ruský koncern Rosatom a čínský kolos CNNC.

Pokud se záměr energetické společnosti ČEZ odkoupit od italského koncernu Enel majoritní podíl ve slovenském výrobci elektřiny Slovenské elektrárne (SE) promění ve skutečnost, bude to podle slovenského listu Sme velmi šťastné vyústění příběhu, který mohl pro Slovensko skončit i katastrofou. Za tu označil deník úplnou energetickou závislost Slovenska na Rusku, pokud by SE ovládl ruský investor.

„Poděkujme české vládě, která rozhodnutím o přerušení tendru na dva další bloky Temelína prakticky ‚našla‘ pro ČEZ peníze na slovenskou expanzi,“ uvedl list Sme. Dodal, že klesající ceny elektřiny, rozestavěná jaderná elektrárna Mochovce na jihu Slovenska a miliardové dluhy SE snižují hodnotu firmy tak, že Enel by měl být spokojen, pokud za 66 procent akcií slovenské firmy dostane o něco více, než za ně v minulosti zaplatil.

Enel ovládl slovenského výrobce elektřiny v roce 2006, kdy v soutěži o dvě třetiny akcií podniku zvítězil právě před ČEZ a ruským podnikem RAO UES. Za kontrolní podíl v SE zaplatil 840 milionů eur (podle současného kurzu 23,4 miliardy Kč). Zbylých 34 procent akcií vlastní slovenský Fond národního majetku.

Analytici podle ekonomického listu The Wall Street Journal hodnotu slovenského podílu odhadují na zhruba dvě miliardy eur. Případný obchod by mohl být v letošním roce jednou z největších transakcí v energetickém sektoru.

Newsletter