Jack Ma zachraňuje Alibabu

Držitel celosvětového rekordu na trhu primárních úpisů akcií nechce usnout na vavřínech. Skupina Alibaba, která je největším čínským provozovatelem online prodeje, zaznamenala od začátku letošního roku již pětinový propad svých akcií na newyorské burze. Investoři znervózněli a zakladatel a šéf Alibaby, Jack Ma, je si toho dobře vědom.

Titulu se na burze přestalo dařit koncem ledna, kdy Alibaba oznámila meziroční propad čistého zisku výrazně pod očekávání, přičemž tržbami na tom nebyla o mnoho lépe. Dlouholetá priorita Pekingu v podobě tvorby dalších a dalších pracovních míst v čínské ekonomice nyní jde v případě internetového obra stranou. Jack Ma vyslal jasný signál, když svým 34 tisícům zaměstnanců vzkázal: „V letošním roce nepřijmeme ani člověka navíc, musíme se dostat do formy.“

Alibabě se nedařilo. Propadly tržby, zisk a teď akcie (-11 %)

Management Alibaby je pod tlakem akcionářů, cílem je zchladit růst nákladů. Takovou „první vlaštovkou“ úspor bylo před dvěma měsíci oznámení, že zaměstnanci tentokrát neobdrží svůj tradiční jarní bonus. Jack Ma se už v únoru nechal slyšet, že s výkonem společnosti v loňském roce není spokojen. „Musíme své výsledky hodnotit objektivně a racionálně a nepodléhat iluzi slávy,“ prohlásil.

Alibaba se stala celosvětovým rekordmanem, když jí zářijový vstup na veřejný trh vynesl 25 miliard dolarů. Emisní cena činila 68 dolarů za kus, aktuálně se obchodují u 82 dolarů, hluboko pod listopadovým maximem 119 USD.

Alibaba celosvětovou jedničkou

Newsletter