Jak dnes rozhodne ČNB?

Klíčové body

  • Česká národní banka dnes sníží sazby buď o 25, nebo o 50 bazických bodů.
  • Rozhodnutí banky a rétorika guvernéra může mít vliv na korunu. Ta může oslabit přes 25,00 EURCZK.
  • Polská centrální banka ponechala sazby stabilní, zlotý se pohybuje v blízkosti 4,350 EURPLN.
Zdroj: ČNB

ČNB dnes sníží sazby. Ve hře je mírnější varianta uvolnění monetárních podmínek o čtvrtinu procentního bodu, ale i výraznější v podobě poloviny procentního bodu. Dnešní zasedání může mít výrazný vliv na kurz české koruny, která se v posledních dnech několikrát krátce dostala přes hranici 25,00 za euro. Měnověpolitické rozhodnutí se včera odehrálo i u našich sousedů v Polsku. Tamější centrální banka nechce inflaci podcenit a drží sazby beze změny už počtvrté v řadě.

Dnes zasedá Česká národní banka, která bude rozhodovat ohledně výše úrokových sazeb. Uvolňování měnových podmínek banka započala už v prosinci, další snížení nás čeká dnes. Objem snížení bude buď o 25, nebo o 50 bazických bodů. Přestože obě varianty jsou reálné, v Roklenu se přikláníme spíše ke druhé, i s přihlédnutím na příznivá čísla i vzhledem ke komunikaci ČNB. Přestože lednovou inflaci Český statistický úřad zveřejní až příští týden, ČNB už nyní ví, že se posouváme dobrým směrem k 2% inflačnímu cíli, což vytváří prostor k výraznějšímu uvolnění monetární politiky. Teď záleží hlavně na tom, jak banka bude chtít být opatrná. Myslíme si, že dnešní hlasování bude těsné.

Koruna v pondělí překonala hranici 25,00 korun za euro poprvé od května 2022. Důvodů k oslabení tuzemské měny je několik. Jednak trhy začaly zaceňovat snížení sazeb v únoru o 50 bodů. Za katalyzátor můžeme označit víceguvernéra ČNB Jana Fraita, který minulý týden avizoval, že bude hlasovat pro výraznější uvolnění. Na druhou stranu, po únorovém zasedání Fedu, který vyzněl spíše jestřábím dojmem, a s podporou čísel z amerického trhu práce za leden klesla pravděpodobnost snížení amerických sazeb v březnu. Březnové uvolnění americké měnové politiky o 25 bazických bodů trhy nyní očekávají jen s 20% pravděpodobností, což vytváří tlak i na oslabení koruny.

V posledních dnech se tuzemská měna drží těsně pod hranicí 25,00 EURCZK, kam se dostala po přirozené korekci. Koruna dnes může ještě výrazně oslabit, pokud guvernér Michl na tiskové konferenci uzná, že inflační tlaky upadávají, a pokud svou rétorikou vytvoří prostor k budoucímu výraznějšímu uvolňování měnové politiky. Na druhou stranu, koruna může dnes zpevnit, pokud by ČNB snížila sazby „pouze“ o 25 bazických bodů a naznačila by, že chce být nadále opatrnější.

Polský zlotý na rozdíl od české koruny dále posiluje. V únoru sice ztratil část svých zisků, jedná se však pouze o přirozenou korekci. Přestože polská centrální banka (NBP) v září a říjnu minulého roku snížila sazby v celkovém objemu procentního bodu (na což zlotý reagoval oslabením), návrat k politice držení sazeb stabilních na vyšší úrovni zlotý posílil a vrátil ho k původnímu trendu dlouhodobého posilování. Kurz se nyní pohybuje kolem úrovně 4,350 EURPLN. Vůči euru zlotý v posledním roce vynesl přes 9 %.

NBP včera ponechala sazby beze změny, dle očekávání trhu. Na zlotý tudíž rozhodnutí vliv nemělo. Přestože banka argumentovala, že je spokojena s aktuálním dezinflačním tempem (v prosinci byla meziroční inflace 6,2 %), obává se inflačních tlaků, které by mohly zvýšit cenovou hladinu od druhého kvartálu 2024. K inflačním tlakům může přispět zvýšení DPH na původní úroveň, růst cen energií, růst mezd. Měnové podmínky byly už částečně uvolněné výše zmíněným posílení zlotého. Na dalších zasedání se NBP bude řídit nejnovějšími daty, budoucí vývoj nyní nekomentuje.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0783 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,01 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0727 do 1,0823 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,97 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,15 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,88 až 25,08 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,99 do 23,37 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView

 

Newsletter